Konferencja podsumowującej Projekt EOG

Data: 15.11.2017

Sukces Konferencji podsumowującej Projekt EOG „Energia geotermalna: podstawa nisko-emisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia  i zrównoważonego rozwoju  – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce” – Ministerstwo Srodowiska, Warszawa, 24.10.2017 r.

O tym jak ważna jest energia geotermalna i bazujące na niej ciepłownictwo dla stabilnego i zrównoważonego rozwoju w Polsce można było się przekonać podczas konferencji, która odbyła się 24.10.2017 r. w Ministerstwie Środowiska. Było to podsumowanie Projektu „Energia geotermalna: podstawa nisko-emisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia  i zrównoważonego rozwoju  – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce”. Konferencję z udziałem czterech ministrów oraz wiceministrów reprezentujących Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rozwoju, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otworzył Pan prof. Jan Szyszko – Minister Środowiska, podkreślając wielkie znaczenie rozwoju geotermii w Polsce dla kierowanego przez niego resortu. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Ambasady Królestwa Norwegii – kraju darczyńcy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podczas wystąpień przedstawiono wyniki Projektu, w tym m. in. optymalne warunki geotermalne dla wybranych obszarów w Polsce, propozycje projektow pilotowych w wybranych miastach, bardzo ważnych w obliczu planowanego znacznego wsparcia dla geotermii w Polsce czy propozycje projektów pilotażowych.

O sukcesie konferencji świadczyć może również zgromadzona duża liczba uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele nie tylko środowiska naukowego czy ministerstw i agend rządowych ale również eksperci w dziedzinach ściśle związanych z geotermią, przedstawiciele środowisk samorządowych, miast zainteresowanych rozwijaniem energii geotermalnej na ich terenie, inwestorów, a także firm i stowarzyszeń branżowych oraz eksperci, przedstawiciele krajów darczyńców (Islandii i Norwegii), będących partnerami Projektu. Dobre doświadczenia współpracy pomiędzy Polską a partnerami zagranicznymi uczestniczącymi w projekcie były podkreślane podczas konferencji przez przedstawicieli lidera Projektu: Beatę Kępińską oraz dyrektora Krzysztofa Galosa (Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN). Podkreślono również możliwości dalszej współpracy w celu promocji wykorzystania tego rodzaju energii odnawialnej.
Projekt, w ramach którego odbyła się Konferencja, jest realizowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (lider) oraz Akademię Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Politechnikę Wrocławską oraz partnerów zagranicznych: National Energy Authority (Islandia), Christian Michelsen Research AS (Norwegia), European Geothermal Energy Council (EGEC), a także przedstawicieli miast zainteresowaniem implementacją energii geotermalnej: Lądka-Zdroju, Poddębic, Konstantynowa Łódzkiego oraz Sochaczewa. Wsparcie ze strony partnerów zagranicznych dotyczyło obszarów, w których państwa te posiadają wiodące pozycje: Islandia – wykorzystanie energii geotermalnej, Norwegia – wykorzystanie geotermalnego ciepła niskotemperaturowego, EGEC – wsparcie i promocja działań z zakresu energii geotermalnej na arenie europejskiej. .

Osoba do kontaktu: Beata Kępińska
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN