Krasnal górnik o imieniu GWARUŚ

Data: 08.12.2017

70-lecie Górnictwa i Nadzoru Górniczego na Dolnym Śląsku, 65-lecia Oddziału SITG we Wrocławiu oraz zapoczątkowanie obchodów 50-lecia Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.

5 grudnia 2017 r. odbyła się uroczystość  związana  z zakończeniem obchodów rocznicowych 70-lecia Górnictwa i Nadzoru Górniczego na Dolnym Śląsku, 65-lecia Oddziału SITG we Wrocławiu oraz rozpoczęciem obchodów 50-lecia Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki  Wrocławskiej. Patronat Honorowy nad uroczystością objął Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach dr inż. Adam Mirek.

dsc_5934.jpgdsc_5993.jpg

Komitet naukowy i organizacyjny tworzyli:
•    Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Monika Hardygóra,
•    Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu mgr inż. Robert Podolski
•    Zastępca Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu dr Miranda Ptak
•    Prezes Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa we Wrocławiu dr inż. Marek Sikora
•    Zastępca Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu mgr inż. Grzegorz Wowczuk.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji górników, która była celebrowana przez Ks. Płk. Janusza Radzika w Bazylice Mniejszej P. W. Św. Elżbiety na wrocławskim Rynku. Po uroczystej Mszy św. Uczestnicy spotkania wraz z organizatorami przeszli z Orkiestrą Górniczą pod budynek Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu przy ul. Kotlarskiej. Tam został przyjęty do rodziny wrocławskich krasnali Krasnal górnik o imieniu GWARUŚ.

gwarus.jpg
Po uroczystości przed budynkiem OUG na Uniwersytecie Wrocławskim miała miejsce sesja referatowa.
Rozpoczynając sesję w Sali im Witolda Świdy Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego Gości przywitał Robert Podolski dyrektor  OUG we Wrocławiu. Następnie wygłoszono referaty:
1. „Geologia Dolnego Śląska zapisana w dziełach kartografii” – dr hab. Jurand Wojewowoda.
2. „Dziedzictwo górnictwa Kruszców na Dolnym Śląsku” – dr inż. Maciej Madziarz
3. „Metody pomiaru w monitorowaniu zagrożenia osuwiskowego” – mgr inż. Robert Podolski, dr Miranda Ptak, mgr Monika Gabrielska.
4.  „Kompromis społeczny przyszłością górnictwa, czyli dialogi na trzy nogi” dr Jarosław Badera.
Sesję i uroczystości zakończyły Życzenia Barbórkowe  dla uczestników i wspólne zdjęcie.