Wizyta grupy studentów Erasmus Mundus na Wydziale Geoinżynierii ,Górnictwa i Geologii w dniu 07.11.2017 r.

Data: 08.11.2017

W dniu 07.11.2017 r. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, gościł grupę 18 studentów pierwszego semestru europejskiego programu EMERALD (Erasmus Mundus Master in Georesources Engineering). Tego dnia grupa była również na wycieczce technologicznej w KGHM „Polska Miedź”, gdzie zwiedziła Zakład Wzbogacania Rud oraz składowisko odpadów flotacyjnych „Żelazny Most”.
             W skład grupy wchodzili studenci ze Szwecji(1), Włoch(1), Bangladeszu (1), Ukrainy (2), Holandii (1), Filipin (2), Iranu (1), Armenii(1), Francji(2), Brazylii(3), Portugalii(1), Chile(1), Wielkiej Brytanii (1).
Opiekunkami grupy były dwie pracownice naukowe oraz pracownica administracji uczelnianej Université de Liege. Większość członków grupy stanowili studenci lub absolwenci kierunku geologia.
             W ramach czterosemestralnego programu EMERALD studenci odbywają studia w zakresie geometalurgii w czterech uczelniach według następującego planu:
1 semestr w Université de Liege (Belgia) , 2 semestr w Université de Lorraine (Francja), 3 semestr w Lulea Tekniska Universitet (Szwecja). Podczas ostatniego - czwartego -  semestru wykonują prace dyplomowe w jednej z wymienionych uczelni, lub w TU Bergakademie Freiberg (Niemcy).
Następnie grupa udała się na zwiedzanie wybranych laboratoriów Wydziału. Prof. Jan Drzymała zaprezentował działalność Laboratorium Przeróbki Kopalin a dr inż. Agata Kowalska – Laboratorium Geologii i Planetologii.
Po wizycie w laboratoriach, goście wysłuchali prezentacji dr inż. Gabrieli Paszkowskiej o Wydziale Geoinzynierii, Górnictwa i Geologii, zaś p. Agnieszka Siwiec, przedstawicielka Samorządu Studenckiego, przedstawiła formy aktywności studenckiej realizowane na Wydziale.
Po krótkim pożegnaniu grupa opuściła Geocentrum i udała się w dalszą podróż.
 dr. S. Ślusarczyk