Wspomnienie o dr inż. Józefie Woźniaku (1945-2018)

Data: 28.08.2018

Wspomnienie o dr inż. Józefie Woźniaku (1945-2018)

22 sierpnia 2018 r. w wieku 73 lat po ciężkiej chorobie zmarł dr inż. Józef Woźniak, nasz Kolega i Przyjaciel. Całe życie zawodowe poświęcił pracy naukowej i organizacyjnej oraz dydaktyce geodezji i fotogrametrii na Politechnice Wrocławskiej.

foto_001.jpg"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych" - Karol Wojtyła

Odszedł od nas bardzo życzliwy i uczynny Kolega, Przyjaciel studentów. Odszedł nasz przyjaciel dusza i serce geodezji i GIS-u w Politechnice Wrocławskiej. Założyciel i wieloletni opiekun Koła Naukowo-Badawczego GIS na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 sierpnia 2018 r. (piątek) o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Opata w Męcinie k. Limanowej, w rodzinnej miejscowości zmarłego.

Józef Woźniak urodził się 8 marca 1945 r. w Męcinie (powiat limanowski). Tam ukończył szkołę podstawową, a następnie w Nowym Sączu liceum ogólnokształcące. W 1964 r. rozpoczął studia geodezyjne w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Po ich ukończeniu podjął pracę na Politechnice Wrocławskiej w Zakładzie Geodezji i Fotogrametrii Instytutu Geotechniki. W 1977 r. obronił pracę doktorską pt. „Geodezyjne metody badań współczesnych pionowych ruchów skorupy ziemskiej z uwzględnieniem warunków sieci wielokrotnej niwelacji Polski południowo-zachodniej”, za którą otrzymał Nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej.

W latach 1998-1999 oraz 2004-2008 kierował Zakładem Geodezji i Geoinformatyki w Instytucie Górnictwa Politechniki Wrocławskiej. Był współtwórcą specjalności Geoinformatyka oraz kierunku studiów Geodezja i Kartografia na Politechnice Wrocławskiej. Wraz z Jackiem Rejmanem był pomysłodawcą i organizatorem od 1974 r. Jesiennych Szkół Geodezji i Kartografii we Wrocławiu integrujących geodezyjne środowisko naukowe z wykonawcami prac geodezyjnych i administracją geodezyjną. Dydaktyka stała się dla Niego priorytetem i pasją. Z inicjatywy dr. Józefa Woźniaka powstało studenckie Koło Naukowo-Badawcze GIS, którego 15-lecie było świętowane w 2016 r. Również z Jego inspiracji w 2003 r. zapoczątkowano we Wrocławiu obchody Światowego Dnia GIS organizowane corocznie przy Jego nieocenionej pomocy przez studentów wrocławskich uczelni wyższych. Uhonorowaniem wieloletniej i pełnej zaangażowania działalności dydaktycznej było wręczenie nagrody specjalnej „Docendo Discimus” przez rektora Politechniki Wrocławskiej w 2010 r.

W dniach 21-22 września 2017 r. podczas XXIII Jesiennej Szkoły Geodezji w Wałbrzychu środowisko geodezyjne uroczystą sesją uczciło jubileusz 45-lecia pracy zawodowej Józefa Woźniaka.

Odszedł od nas bardzo życzliwy i uczynny Kolega i Przyjaciel studentów. Zostawił kochaną i kochającą Go rodzinę. Cześć Jego pamięci!

Jan Blachowski, Marian Kowalczyk

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej