Mineral Engineering Conference MEC2017

Data: 20.09.2017
Miejsce wydarzenia: Wisła
Organizator: Współorganizatorzy Akademi Górniczo-Hutniczej, Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, Politechniki Śląskej, KGHM Polska Miedź S.A.,KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz Instytutu Metali Nieżelaznych.

W dniach 20-23 września 2017 odbyła się w Wiśle, w hotelu „Gołębiewski” kolejna konferencja Inżynierii Mineralnej MEC2017
Konferencja MEC2017 już po raz drugi, organizowana jest jako połączona konferencja składająca się z XIII Międzynarodowej Konferencji Przeróbki Rud Metali Nieżelaznych (ICNOP), XXII Międzynarodowej Konferencji Przeróbki Kopalin i LIV Sympozjum Fizykochemiczne Problemy Mineralurgii.

W tym roku przygotowana była przez Instytut Metali Nieżelaznych we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A., Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską, KGHM Cuprum CBR oraz SITMN.

Patronat i patronat medialny sprawowali: Forum Innowacyjnego Węgla, MEI, Rudy i Metale Nieżelazne, Magazyn Hutniczy, Inżynieria Mineralna.
Konferencja obejmowała tematykę:
•    zaawansowana mineralogia
•    automatyka i sterowanie procesami
•    innowacyjne konstrukcje maszyn i urządzeń przeróbczych
•    procesy separacji (magnetyczna, elektryczna, grawitacyjna, flotacja, koagulacja,
      aglomeracja, rozdrabnianie, przesiewanie, odwadnianie, suszenie, porcjowanie itd.)
•    hydro- i bio-hydrometalurgia
•    modyfikacja właściwości minerałów
•    odpady mineralne i ich odzysk
•    aspekty środowiskowe przeróbki kopalin.

W konferencji uczestniczyło ponad 120 osób z kraju i zagranicy:  Australii, Finladii, Francji, Kanady, Korei Płd., Niemiec, Rumunii, Szwecji,.
Reprezentowane firmy to m.in.:  Aalto University, AD Hydromet, Comex, Flowrox Oy, Helmholz Institute, IMNR, KIGAM-Korea, Köppern Machinery, Lorraine University, Metso, Outotec,.Sinarom Mining Group, Trema Verfahrenstechnik GmbH.
Z polskich firm, oprócz  przedstawicieli organizatorów, obecne były: CBJ Sp.z o.o.,                      EIT+ Sp.z o., Fenix Metals Sp. Z o.o., GRC, IChPW, IChP, Innovator Sp. Z o.o., IPPT PAN, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Pro-Industry Sp. z o.o., Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Weir Minerals Poland Sp. z o.o. , ZAM Kęty Sp. z o.o. , ZGH „Bolesław” S.A., ZM Silesia SA

Podczas obrad wygłoszono ponad 40 referatów sesyjnych, zaprezentowano 16 posterów.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Prof. Zbigniewa Śmieszka – Dyrektora IMN, który jako Przewodniczący Konferencji przywitał Gości i otworzył konferencję. Następnie głos zabrał Mirosław Kidoń- Dyrektor O/ZWR KGHM Polska Miedź S.A. i Bogusław Ochab- Prezes Zarządu, Dyrektor  ZGH „Bolesław” S.A.
W sesji plenarnej wysłuchano 3 referatów przygotowanych przez przedstawicieli firm: Comex, Outotec i Metso.
W następnym dniu równolegle odbywały się sesje  dot. zagadnień przeróbki surowców mineralnych oraz hydrometalurgii.
Ważną i intersującą dla uczestników konferencji była wycieczka techniczna do ZGH „Bolesław” w Bukownie. Można tam było zapoznać się zarówno z nowoczesnym zakładem , jak i z historią, którą przedstawia multimedialna wystawa :Kopalnia Wiedzy” przy ZGH.
Konferencja MEC2017 oprócz swojego bogatego programu merytorycznego, była także miejscem wielu spotkań o charakterze biznesowym, okazją do nawiązania współpracy  naukowo-technicznej, a także spotkań koleżeńskich.
Zapewniony przez organizatorów program towarzyszących był okazją do wzajemnego poznania się uczestników, z kraju i z zagranicy, posłuchania muzyki przy smaku dobrej kuchni.
Podczas spotkania Rady MEC ustalono, że głównym organizatorem następnej konferencji MEC2018 będzie Politechnika Śląska.
Kolejnym Organizatorom życzymy sukcesu !

Komitet Organizacyjny MEC2017
Andrzej Wieniewski