Spotkanie z górnictwem

Data: 05.04.2017
Miejsce wydarzenia: GEOCENTRUM, bud. L1, ul. Na Grobli 15 we Wrocławiu
Organizator: Koło Naukowe Revimining

Sprawozdanie z projektu „Spotkanie z górnictwem”

logo_revimining.png
 Dnia 5 kwietnia 2017 roku w godzinach 9:00-12:00, w budynku Geocentrum znajdującym się przy ul. Na Grobli 15 we Wrocławiu, członkowie KN Revimining działającego przy Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej wraz ze wsparciem kadry naukowej, przeprowadzili już po raz drugi cykl zajęć zorganizowanych w ramach projektu Spotkanie z górnictwem.

W zajęciach wzięło udział 47 uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pęgowie.
 Zajęcia rozpoczęły się od wykładu prowadzonego przez członków KN Revimining: Jagodę Babicz, Dawida Będkowskiego, Oktawię Ciapkę, Małgorzatę Kowalczyk, Tomasza Łukaszewskiego, Sebastiana Makielskiego, Agnieszkę Markowiak, Darię Mastalerz, Magdę Otto, Aleksandrę Piechotę, Przemysława Ryłko, Łukasza Trafidło oraz Marzenę Trafidło.

Celem wykładów było przedstawienie uczniom historii górnictwa, specyfiki zawodu górnika, zwyczajów Gwarków, ale również zapoznanie z tematyką powstawania skał i minerałów na Ziemi oraz ich przetwórstwem i badaniem w laboratoriach. W ramach zajęć, przybliżone zostały również zwyczaje i symbole górnicze oraz systemy eksploatacji wraz z maszynami stosowanymi w górnictwie odkrywkowym, jak i podziemnym.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na około 15-osobowe grupy i pod opieką członków koła udali się do laboratoriów kruszyw naturalnych, przeróbki kopalin oraz wydziałowego muzeum minerałów, na zajęcia praktyczne.
 W Laboratorium Badania Skał i Surowców Mineralnych zajęcia z badania tarcia za pomocą wahadła angielskiego przeprowadziła Pani dr inż.  Urszula Kazmierczak wraz z Panem Michałem Wolnym.  W Laboratorium Chemii i Przeróbki Surowców Mineralnych zajęcia przeprowadziła Pani dr inż. Danuta Szyszka. Zajęcia z mineralogii przeprowadzili członkowie KN Revimining Karol Kuroszczyk oraz Łukasz Młynek. Pokazowe doświadczenia przeprowadzone w laboratoriach pozwoliły zaprezentować uczniom górnictwo z tej ciekawszej – praktycznej strony.

Podczas zajęć dzieci również miały okazję skorzystania z fotobudki przygotowanej przez członków agencji fotograficznej PWr SpAF – Annę Jagiełło oraz Michała Niechwieja.

Na koniec zorganizowany został quiz dla uczniów z nagrodami dla najbardziej aktywnych uczestników. Wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz gadżety z logo Politechniki Wrocławskiej i KN Revimining ufundowane przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, a opiekunom grupy został wręczony dyplomy za udział w zajęciach oraz pamiątkowe zdjęcia.

Z górniczym pozdrowieniem
Prezes KN Revimining