XXIII Jesienna Szkoła Geodezji im. Jacka Rejmana
W dniach 21-22 września 2017 roku w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu odbyła się XXIII Jesienna Szkoła Geodezji organizowana przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział we Wrocławiu, Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Relacja z XXIII Jesiennej Szkoły Geodezyjnej
W malowniczej scenerii Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu odbyła się XXIII Jesienna Szkoła Geodezji im. Jacka Rejmana. Tematem przewodnim konferencji była „Geodezja i Geoinformatyka na Dolnym Śląsku”. Tradycyjnie głównym celem Szkół, od 1974 roku organizowanych wspólnie przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich (SGP), Politechnikę Wrocławską i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest integracja naukowego, administracyjnego i produkcyjnego środowiska geodezyjnego. W tym roku rola głównego organizatora spoczywała na Zakładzie Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiej. Obrady rozpoczęła Prezes Oddziału Wrocławskiego SGP Bożena Tabisz, która powitała gości honorowych: Roberta Pajkerta – Geodetę Województwa Dolnośląskiego, dr hab. inż. Joannę Bac-Bronowicz – Prodziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oraz Prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich, prof. dr hab. inż. Bernarda Kontnego – Dziekana Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Mieczysława Gabryszewskiego reprezentującego Zarząd Główny SGP. W dalszej części konferencję prowadził dr hab. inż. Jan Blachowski. Tegoroczna Szkoła była wyjątkowa ze względu na jubileusz 45-lecia pracy zawodowej dra inż. Józefa Woźniaka, długoletniego pracownika Politechniki Wrocławskiej, wielokrotnego organizatora Jesiennych Szkół Geodezji i jednego z inicjatorów popularyzacji systemów informacji geograficznej w Polsce. Jubilatowi, uhonorowanemu m. in. Medalem Stowarzyszenia Geodetów Polskich ,,W Dowód Uznania” poświęcona była pierwsza sesja jak również już mniej oficjalna sesja wieczorna. W trakcie dwóch dni Konferencji (21-22 września 2017 r.), w 6 sesjach wysłuchano 30 referatów obejmujących zagadnienia: dokładności i wiarygodności pomiarów geodezyjnych, aktualnych problemów geodezji inżynieryjnej, najnowszych metod i technik pozyskiwania danych przestrzennych w tym: automatycznych systemów pomiarowych, naziemnego i lotniczego skaningu laserowego, satelitarnej interferometrii radarowej, a także miernictwa górniczego, modelowania 3D, systemów geoinformacyjnych i ich roli we wspomaganiu prowadzenia badań naukowych i rozwiązywania zagadnień inżynierskich w tym przetwarzania dużych zbiorów danych. Tytuły i streszczenia referatów dostępne są na stronie konferencji. W konferencji udział wzięli przedstawiciele środowiska naukowego z całej Polski, reprezentanci administracji geodezyjnej i kartograficznej oraz przedsiębiorstw z branży geodezyjnej. W drugim dniu Szkoły uczestniczyli także uczniowie klasy geograficznej Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu współpracującego w zakresie edukacji geoinformatycznej z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Licealiści szczególnie zainteresowani byli prezentacją wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego (heksakoptera), popularnie nazywanego dronem, do pozyskiwania danych przestrzennych.
W trackie dyskusji podsumowującej XXIII Szkołę omawiano projekt klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych, w której brak jest geodezji i kartografii. Stwierdzono, że konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska w akademickim i branżowym środowisku geodezyjnym dotyczącego uwzględnienia geodezji i geomatyki w tej klasyfikacji.
Ostatnim punktem XXIII Jesiennej Szkoły Geodezji było wspólne zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Techniki.
dr hab. inż. Jan Blachowski
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskej