Wizyta gości z TU Freiberg oraz z Uniwersytetu Górnictwa i Geologii w Sofii

Data: 16.10.2017

Sprawozdanie z wizyty gości zagranicznych z Instytutu Geotechniki z  TU Bergakademie Freiberg w Niemczech  oraz  z Uniwersytetu Górnictwa i Geologii  „St. Ivan Rilski” z Sofii w Bułgarii  na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej w dniu 7 października  2017 r.

7 października  2017 r. na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii  gościliśmy piętnastoosobową  grupę studentów  z Instytutu Geotechniki z  TU Bergakademie Freiberg oraz  z Uniwersytetu Górnictwa i Geologii  „St. Ivan Rilski” z Sofii w Bułgari, przebywających na praktyce w Niemczech.  Opiekunami grupy byli dr Detlev Tondera i dr Nandor Tamaskovics z TU Freiberg i dr Petar Krastev Shishkov z Uniwersytetu w Sofii.
Wizyta rozpoczęła się o godz. 9.00 spotkaniem  w Gmachu Głównym Politechniki Wrocławskiej z dyrektorem  Działu Współpracy Międzynarodowej  dr inż Andrzejem Moczko oraz pełnomocnikiem dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii dr Stanisławem Ślusarczykiem, którzy powitali  grupę a następnie, podczas kilkunastu minut, dr Moczko zapoznał studentów i ich opiekunów z historią i dniem dzisiejszym Politechniki Wrocławskiej. Odbył się krótki spacer po kampusie głównym Politechniki, zakończony wizytą na Wydziale Budownictwa w gmachu C-7, gdzie gościom został zaprezentowany film promocyjny o Politechnice Wrocławskiej oraz oferta edukacyjna i badawcza naszej Uczelni. Omówiono również inne możliwe obszary współpracy. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania cieszyły się tematy dotyczące wymiany studentów i przedstawiona prze dr Moczko możliwość uczestnictwa w szkołach letnich, co zaowocowało w licznie zadawanymi pytaniami.
Następnie goście prowadzeni przez  dr Stanisława Ślusarczyka przejechali POLINKĄ na nasz Wydział. O godz. 11.00, gości w sali seminaryjnej Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii powitali: dr inż. Gabriela Paszkowska - prodziekan ds. dydaktyki,  prof. dr hab. inż. Lech Gładysiewicz, dr Stanisław Ślusarczyk, dr inż. Danuta Szyszka, dr inż. Alicja Bakalarz oraz przedstawiciele samorządu studenckiego Pani  Agnieszka Siwiec oraz  Pani Alicja Janiszewska.

zbiorowka_fraiberg2017.jpg
Dr Paszkowska przedstawiła prezentację o Wydziale  Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz ofertę edukacyjną i badawczą Naszego Wydziału. Następnie goście mieli możliwość obejrzenia filmu nakręconego przez przedstawicieli Koła Naukowego GIS podczas praktyk terenowych studentów  kierunku geodezja i kartografia w Świebodzinie w 2016 roku. Koleżanka Agnieszka Siwiec z Samorządu Studenckiego zaprezentowała gościom ciekawe prezentacje oraz filmy o jego działalności.
Zagraniczni studenci wraz ze swoimi opiekunami zostali oprowadzeni po wydziałowych laboratoriach przez panie doktor: Danutę Szyszkę, Alicję Bakalarz, Agatę Kowalską oraz przez dwóch przedstawicieli  samorządu studenckiego. Studenci kierunku geodezja i kartografia Uniwersytetu Górnictwa i Geologii   z Sofii byli szczególnie zainteresowani  odbyciem letnich praktyk wraz ze studentami naszego Wydziału. Ponadto Pani Prodziekan  Paszkowska zaproponowała współpracę pomiędzy Uczelniami w ramach projektu Erasmus oraz omówiła również inne możliwe obszary współpracy naukowo-badawczej.
Na koniec spotkania na gości czekał poczęstunek w postaci gorącej zupki  z bułeczką podczas, którego goście i przedstawiciele Wydziału wymienili się drobnymi pamiątkami.
Podczas tej wizyty panowała bardzo miła atmosfera, a goście byli bardzo zadowoleni. Spotkanie zakończyło się wspólnym spacerem w kierunku POLINKI, którą cała grupa odjechała w kierunku swojego miejsca zamieszkania.

Dr inż. Danuta Szyszka
Dr Stanisław Ślusarczyk