Logowanie

 

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Inżynieria surowców mineralnych

Inżynieria surowców mineralnych - nowy kierunek, oferowany od października 2022 roku!

Specjalności Geologia inżynierska i geotechnika
                                    Inżynieria mineralna i ochrona środowiska
           Geoturystyka i rewitalizacja

Studia I stopnia

250596700_4609886695698217_1326530400475491230_n-2.jpg

Inżynieria surowców mineralnych to nowy kierunek na studiach pierwszego stopnia oferowany przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) Politechniki.

To studia w sam raz dla tych, którzy lubią nauki geograficzne i interesują się ochroną środowiska, a chcieliby połączyć to z wiedzą inżynierską. Nowy kierunek – Inżynieria surowców mineralnychprzygotuje specjalistów od geologii inżynierskiej i geotechniki, inżynierii mineralnej i ochrony środowiska oraz geoturystyki i rewitalizacji.

Na tym nowym kierunku będziemy kształcić interdyscyplinarnych inżynierów potrafiących ocenić wielkość zasobów surowców mineralnych i ich ekonomiczną wartość, a także umiejących rozwiązywać rozmaite problemy związane z pozyskaniem surowców mineralnych, takie jak m.in. zagadnienia stateczności wyrobisk i budowli geoinżynierskich, ochrony środowiska czy rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Absolwenci Inżynierii surowców mineralnych będą potrafili zbadać podłoże gruntowe i ocenić jego nośność, zaprojektować budowle geoinżynierskie zlokalizowane zarówno na powierzchni terenu, jak i pod ziemią oraz będą wiedzieli, jak zaprojektować trasę turystyczną np. w obiektach dawnej eksploatacji górniczej.

Studenci w czasie zajęć będą realizować kursy związane z szeroko rozumianą inżynierią, przetwarzaniem surowców i ochroną środowiska.

Firmy zajmujące się projektowaniem i prowadzeniem badań, z terenu całej Polski, poszukają pracowników z wiedzą na temat geologii inżynierskiej i geotechniki. Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w odzyskiwaniu cennych surowców. Warto pamiętać, że przy tak szybkim rozwoju przemysłu i nowoczesnych technologii takich jak cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja, surowce są kluczowe, bo to na nich bazują nowe rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na telefon komórkowy – do produkcji takiego małego urządzenia potrzeba aż 50 różnych pierwiastków występujących w skorupie ziemskiej.

Geologia inżynierska i geotechnika
W pierwszych trzech semestrach inżynierii surowców mineralnych studentów czekają zajęcia m.in. z podstaw geologii, geodezji i kartografii górniczej, mechaniki technicznej, mineralogii i petrologii czy podstaw ekonomii.

przechwytywanie_1.png

Czwarty semestr będzie natomiast początkiem kursów związanych z jedną z trzech specjalizacji przygotowanych przez wydział. Do wyboru będą: geologia inżynierska i geotechnika, inżynieria mineralna i ochrona środowiska oraz geoturystyka i rewitalizacja.

Geologia inżynierska i geotechnika będzie w pewnym zakresie pokrewna z zagadnieniami, jakich uczą się studenci budownictwa, ale z naciskiem na geologię inżynierską i badania gruntów oraz zagadnienia geotechniczne w czasie przygotowań terenu do budowy nowego obiektu. Studenci będą też uczyć się kierowania zespołami i podejmowania decyzji w warunkach ryzyka zagrożeń naturalnych oraz zagadnień prawnych i ekonomicznych.

W programie swojej specjalności znajdą więc m.in. mechanikę gruntów, modelowanie i monitorowanie geometrii obiektów geoinżynierskich czy metody pozyskiwania danych przestrzennych oraz ekonomikę i zarządzanie projektami.

przechwytywanie_2.png

Inżynieria mineralna i ochrona środowiska
Na Inżynierii mineralnej i ochronie środowiska studenci będą poznawać procesy przeróbcze różnych surowców mineralnych – m.in. energetycznych, metalicznych i skalnych, a także uczyć się o związanych z tym problemach ekologicznych i sposobach zapobiegania im. Ważnym zagadnieniem będzie też gospodarka obiegu zamkniętego.

W siatce kursów znajdą więc m.in. rekultywacja i zagospodarowanie terenów zdegradowanych, podstawy prawne ochrony środowiska, badania i zastosowanie surowców skalnych czy technologie inżynierii mineralnej.

przechwytywanie_3.png

Geoturystyka i rewitalizacja
Ci natomiast, którzy zdecydują się na specjalność Geoturystyka i rewitalizacja, poznają budowę geologiczną regionów Polski i historię pozyskiwania i wykorzystania kopalin, będą potrafili organizować trasy geoturystyczne, obsługiwać geologiczne i turystyczne bazy danych, a także planować projekty geoturystyczne i nimi zarządzać. Czekają ich też zajęcia z naukowcem, który sam kierował projektem przekształcenia historycznej kopalni w obiekt geoturystyczny z wyrobiskami podziemnymi.

W programie specjalności znajdą zatem m.in. kursy o rozwoju techniki górniczej (od pradziejów do inteligentnej kopalni), przyrodniczych obiektach geoturystycznych, adaptacji i waloryzacji obiektów poprzemysłowych czy marketingu w geoturystyce i rewitalizacji.

przechwytywanie_4.png

Wyjątkowe szanse
Niezależnie od wyboru specjalności studenci będą uczestniczyć w zajęciach, które pozwolą im poznać najnowocześniejsze technologie związane m.in. wykorzystaniem np. dronów, skaningu laserowego czy technologii satelitarnych.

Dzięki współpracy wydziału z uczelniami partnerskimi m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji czy na Węgrzech studenci mogą w czasie studiów pierwszego stopnia uczestniczyć w programie Erasmus Plus i studiować za granicą przez jeden lub dwa semestry. Kursy realizowane za granicą są zaliczane zamiast kursów z planu studiów.

Wydział uczestniczy również w międzynarodowych programach edukacyjnych, co daje studentom możliwość skorzystania z krótszych wyjazdów szkoleniowych i praktyk za granicą – już w czasie studiów inżynierskich.

Opis wszystkich oferowanych kierunków przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr  znajduje się na stronie wydziału https://wggg.pwr.edu.pl/ w zakładce KANDYDACI.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję