Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Geoinformatyka

GEOINFORMATYKA

OPIS KIERUNKU

Geoinformatyka jest dziedziną interdyscyplinarną – łączy nauki podstawowe (matematyka, fizyka), informatykę oraz nauki o Ziemi.

 

Absolwent kierunku Geoinformatyka zna deterministyczne i stochastyczne metody analizy i modelowania, posiada wiedzę dotyczącą procesów zachodzących na powierzchni Ziemi i w litosferze. Umie integrować i przetwarzać dane z różnych dziedzin, co pozwala na rozwiązywanie złożonych problemów geoprzestrzennych. Potrafi programować w różnych językach (Python, R), posiada zaawansowane umiejętności w zakresie korzystania z metod i oprogramowania geoinformatycznego, baz danych przestrzennych, algorytmów głębokiego uczenia maszynowego. Potrafi efektywnie komunikować się i pracować w zespole.

 

Program studiów uwzględniania potrzeby rynku pracy, umożliwia nabycie kompetencji niezbędnych w gospodarce, uwzględniając specyfikę działalności naukowo-badawczej.

 

Absolwent studiów drugiego stopnia posiada szeroki zakres zaawansowanych kompetencji obejmujących, m.in.:

  • wiedzę z zakresu matematyki i fizyki, szczególnie pomocną w rozwiązywaniu problemów w naukach o Ziemi.
  • programowanie, tworzenie procedur analizy danych i ich automatyzowanie (Pyton, R). Posługiwanie się nowoczesnymi technologiami informatycznymi, w tym przetwarzanie dużych zbiorów danych (Big Data), usługi chmurowe (Cloud Conputing), bazy danych przestrzennych.
  • umiejętność budowy modeli deterministyczno-stochastycznych, wykorzystanie metod symulacyjnych, algorytmów sztucznej inteligencji, w tym głębokiego uczenia maszynowego (Deep Machine Leaning). Umiejętność wizualizacji modeli przestrzennych w środowisku wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality).
  • znajomość specjalistycznych narzędzi, ustanawiających standardy światowe w obszarze geoinformatyki, t.j. MatLab, Esri, Datamine, oraz wybranych aplikacji wolnego i otwartego oprogramowanie (FOSS).
  • wiedzę z dziedzin związanych z procesami zachodzącymi w warstwach litosfery. Umiejętność integracji danych z różnych systemów (m.in. systemów informacji geograficznej, teledetekcji, baz danych przestrzennych) i rozwiązywania złożonych problemów.
  • kompetencje miękkie zwiększające efektywność pracy zespołu projektowego i komunikację.

Perspektywy zatrudnienia:

  • organizacje i instytucje związane z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym, jednostki administracji publicznej, tj. inspekcja środowiska, służba geologiczna, hydrogeologiczna,
  • branże związane z poszukiwaniem, dokumentowaniem, eksploatacją lub zarządzaniem zasobami surowców naturalnych (w tym surowców krytycznych), oceną potencjału energetycznego i wykorzystania OZE,
  • branże związane z projektowaniem i rozwijaniem oprogramowania oraz wsparcia oprogramowania,
  • branża konsultingowa, instytucje doradztwa inwestycyjnego, instytucje naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe.

REKRUTACJA JUŻ 10 STYCZNIA LINK DO REKRUTACJI

Program studiów

slajder_geoinformatyka_rekrutacja.png

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję