Logowanie

 

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Geologia stosowana

Geologia stosowana - nowy kierunek, oferowany od października 2023 roku!
Studia I stopnia

351510524_800371691486909_7401761411072170020_n.jpg

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak fascynująca jest Ziemia? Czy chciałbyś odkrywać jej tajemnice, umiejętnie korzystać z jej zasobów i współtworzyć nowoczesne rozwiązania dla jej ochrony? Jeśli tak, to mamy coś dla Ciebienowy kierunek studiówGeologię stosowaną! Otwierany na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej kierunek umożliwia zdobycie pracy w dziedzinie niezwykle potrzebnej we współczesnym, bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie, potrzebującym coraz większych ilości surowców mineralnych. Rudy metali i paliwa kopalne, energia wnętrza Ziemi, surowce dla budownictwa i wody podziemne, a także złoża den oceanów, a nawet Księżyca i innych ciał kosmicznych – olbrzymie zasoby czekają na rozsądne zagospodarowanie. Ale Geologia stosowana to także rozpoznawanie geologii pod wielkie inwestycje inżynieryjne, albo analiza i zapobieganie geozagrożeniom.
Nie daj się wykiwać, Ty zajmij się tymi fascynującymi zagadnieniami! Dotknij geologii – nad ziemią i pod ziemią, spraw, że nie będą dla Ciebie straszne miliardy ton i setki milionów lat.
Absolwent kierunku Geologia stosowana uzyska podstawy z zakresu matematyki, chemii i fizyki, ukierunkowane na ich wykorzystanie w naukach o Ziemi. Wiedzę podstawową wzbogacą przedmioty kierunkowe: mineralogia i petrologia, geologia złóż, geologia inżynierska, hydrogeologia, geochemia, geofizyka poszukiwawcza i środowiskowa oraz wiertnictwo jako podstawowe sposoby poszukiwania i dokumentowania złóż oraz identyfikacji zagrożeń środowiska gruntowo-wodnego. Student uzyska kompetencje, które w połączeniu z umiejętnościami wykorzystywania nowoczesnych metod zarządczych, będą zwiększały szanse osiągnięcia sukcesu projektów geologicznych. Studia mają na celu przekazanie wiedzy z zakresu poszukiwania, dokumentowania, udostępniania i eksploatacji naturalnych i wtórnych złóż surowców, jak również ich wyceny i oceny ich przydatności do gospodarczego wykorzystania. Student pozna techniki i technologie planowania i realizacji robót i prac geologicznych oraz nowoczesne techniki pomiarowe, nabędzie umiejętności weryfikacji i analizy pozyskanych danych, budowy modeli przestrzennych i ich wizualizacji. Nabędzie wiedzę i umiejętności identyfikacji i oceny zagrożeń naturalnych i antropogenicznych wynikających z planowanych i prowadzonych projektów geologiczno-wydobywczych. Zdobędzie wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania zasobami Ziemi na poziomie strategicznym i operacyjnym. Będzie świadomy biznesowych, społecznych i ekologicznych aspektów inwestycji geologiczno-wydobywczych.
Praktyczne umiejętności studenci nabędą poprzez uczestnictwo w ćwiczeniach terenowych i praktykach w funkcjonujących zakładach wydobywczych.

siatka_godzin_w6_geologiastosowana2023.jpg
Absolwenci kierunku Geologia stosowana uzyskają perspektywy zatrudnienia i dalszego rozwoju zawodowego w:
• zakładach górniczych, laboratoriach przemysłowych i naukowych, przedsiębiorstwach geologicznych, wiertniczych, geofizycznych, budowlanych
• przedsiębiorstwach i instytutach zajmujących się poszukiwaniem, dokumentowaniem i eksploatacją naturalnych i antropogenicznych złóż surowców, a także energii
• energetyce wykorzystującej ciepło litosfery
• geoinżynierii, w tym w zakresie analizy własności geotechnicznych górotworu i podłoża gruntowego
• jednostkach samorządu terytorialnego
• instytucjach doradztwa inwestycyjnego i branży konsultingowej
• zarządzaniu zasobami surowców naturalnych
• administracji publicznej (inspekcji środowiska, służbie geologicznej i hydrogeologicznej, nadzorze górniczym)
• instytucjach naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych.
Podejmując pracę absolwent będzie mógł wykorzystać zdobytą wiedzę, dotyczącą w szczególności planowania zabezpieczenia potrzeb społecznych na surowce poprzez dokumentowanie i ocenę naturalnych i wtórnych złóż surowców, projektowania procesów udostępnienia tych złóż z uwzględnieniem aspektów środowiskowych, społecznych, ekonomicznych i zarządczych. Po odbyciu praktyki zawodowej będzie mógł ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji w zakresie geologii.
Geologia stosowana to praktyczny kierunek, który łączy nauki o Ziemi z inżynierią, technologią i ekonomią. Studia mają na celu przekazanie wiedzy z zakresu poszukiwania, dokumentowania, udostępniania i eksploatacji naturalnych i antropogenicznych złóż surowców jak również ich wyceny i oceny ich przydatności do gospodarczego wykorzystania. Umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do analizowania, zarządzania oraz ochrony zasobów naturalnych i antropogenicznych, a także oceny zagrożeń środowiskowych. Student uzyska kompetencje, które w połączeniu z umiejętnościami wykorzystywania nowoczesnych metod zarządczych, będą zwiększały szanse osiągnięcia sukcesu projektów geologicznych.


Współpraca z ekspertami i specjalistami w dziedzinie Geologii stosowanej oraz możliwość studiowania w ramach współpracy międzynarodowej ułatwiają rozwój naukowy i zawodowy. Kierunek łączy wiedzę z różnych dziedzin dzięki czemu jest atrakcyjny dla pracodawców. Współpraca z przedsiębiorstwami i instytucjami daje możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.

Zapraszamy, czekamy własnie na Ciebie!

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję