Górnictwo i Geologia
Studia niestacjonarne I i II stopnia
Absolwenci Górnictwa są wśród ośmiu najbardziej poszukiwanych specjalności inżynierskich na świecie!
Studia na kierunku Górnictwo i Geologia to interdyscyplinarny system wiedzy matematycznej, fizycznej, chemicznej, geologicznej, ekologicznej, zarządzania, ekonomicznej, informatycznej, socjologicznej. Osoby z wykształceniem geoinżynierskim doskonale radzą sobie we wszystkich dziedzinach aktywności gospodarczej, społecznej i naukowej. Nauki górnicze, tj. technologie rozpoznawania, wydobywania i przeróbki kopalin, u swoich podstaw mają nauki geologiczne, a w szczególności mineralogię, geologię poszukiwawczą, inżynierską, gospodarczą oraz hydrogeologię.
Z drugiej strony, w ścisłym związku z naukami górniczymi pozostają nauki o środowisku i BHP, geodezja i kartografia, geochemia, geotechnika, budownictwo podziemne i wodne, inżynieria środowiska, inżynieria mineralna, geoinformatyka, mechanizacja, organizacja i zarządzanie - czyli nauki, które ogólnie określone mogą być jako geoinżynieria. Interdyscyplinarny charakter profilu wykształcenia rozwija wyobraźnię, uczy systemowego ujmowania rzeczy i zjawisk.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci kierunku Górnictwo i Geologia znajdują pracę w wielu branżach i obszarach przemysłu oraz gospodarki; między innymi w:
- podziemnych i odkrywkowych zakładach górniczych
- organach nadzoru górniczego i geologicznego
- przedsiębiorstwach i biurach projektowych
- przedsiębiorstwach prowadzących rozpoznanie złóż kopalin
- przedsiębiorstwach budownictwa geotechnicznego
- w instytucjach naukowo - badawczych i ośrodkach badawczo – rozwojowych
Potencjalne miejsca zatrudnienia:
- KGHM
- SRK
- Polska Grupa Górnicza
- Tauron Wydobycie
- PGE Polska Grupa Energetyczna
- McKinsey
- Epiroc