Dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni laureatem konkursu Opus

Data: 20.11.2019

Dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr laureatem konkursu Opus Narodowego Centrum Nauki

prof_jan_blachowski.jpg

Dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr na realizację projektu „Geneza i przebieg antropogenicznych i naturalnych deformacji terenu w obszarach pogórniczych dawnej kopalni węgla brunatnego Babina” otrzymał ponad 1,3 mln zł.

Badania będą prowadzone we współpracy z KGHM Cuprum sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz z udziałem Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Ich celem jest zbadanie, przeanalizowanie, mapowanie i modelowanie deformacji powierzchni i ich genezy na obszarze struktury glacitektonicznej Łuku Mużakowa, w rejonie Łęknicy, gdzie w latach 70. zakończono wydobycie węgla brunatnego w kopalni „Babina”.

– Działalność górnicza zwykle przyczynia się do powstawania deformacji powierzchni, a kolejnym poważnym problemem jest występowanie deformacji wtórnych, które pojawiają się wiele lat po zamknięciu kopalni – mówi dr hab. Jan Blachowski, kierownik projektu. – Mogą one mieć negatywny wpływ na stan środowiska, uszkodzenia infrastruktury i zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi.

W ramach projektu sprawdzone zostanie m.in. to, jakie warunki są istotne dla występowania i rozwoju deformacji oraz czy można je dokładnie modelować i prognozować z zastosowaniem podejścia deterministycznego i modelowania przestrzennego w systemie informacji geograficznej (GIS). Opracowaną metodykę będzie można zastosować do innych obszarów dawnej działalności górniczej.

Więcej informacji o nagrodzonych i ich projektach na stronie PWr bit.ly/2OtxTsq

Serdecznie gratulujemy!