Dzień Żołnierza Górnika_5 września

Data: 05.09.2020

5 września Dzień Żołnierza Górnika

Dzień Żołnierza Górnika obchodzimy 5 września. Jest on poświęcony wszystkim, którzy w latach 1949–1959, po wcieleniu do Ludowego Wojska Polskiego, bez uprawnień i wiedzy górniczej, w nieludzkich warunkach, wykonywali przymusową, niewolniczą pracę w kopalniach węgla, siarki i uranu oraz w kamieniołomach.

Obecnie z 200 tys. Żołnierzy Górników żyje niewielka garstka. Mają 80–90 lat i są ostatnimi świadkami bezduszności komunistycznego reżimu. 5 września 1999 r. dokonano odsłonięcia Pomnika Żołnierza Górnika na cmentarzu Powązkowskim i tam padły znamienne słowa z ust Janusza Teczkowskiego

„Od tej chwili słowo żołnierz górnik brzmi bardzo dumnie”

Pamiętajmy w tym dniu o Nich!

Więcej informacji o historii żołnierzy górników w czasopismie  wydawanym przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr Hereditas Minariorum, 4, 2017, 285-295.

zolnierze_-_gornicy.jpg

medal_av.jpg

Medal wybity z okazji XXV-lecia Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników