GeoLI – Geothermal Lithium Networking Event w ramach projektu Brines of RIS countries as a source of Critical Raw Materials and energy supply, współfinansowanego przez EIT Raw Materials
na
Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) Politechniki Wrocławskiej
W dniach 27-28 września 2022 r. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej stał się międzynarodowym centrum geotermalnego litu dzięki wydarzeniu pod hasłem GeoLI – Geothermal Lithium Networking Event.
W ramach projektu #BrineRIS – Brines of RIS countries as a source of Critical Raw Materials and energy supply, współfinansowanego przez EIT Raw Materials, w budynku GEO-3EM zebrali się przedstawiciele 25 instytucji naukowych, badawczych i przemysłowych z całego świata, aby dyskutować o możliwościach odzysku cennych dla transformacji energetycznej pierwiastków, w szczególności litu, ze słonych i gorących wód podziemnych.
Dzięki hybrydowej formie spotkania wśród dwudziestu czterech niezwykle ciekawych prelekcji znalazły się wystąpienia specjalistów z Kanady (Salman Safari z Recion Technologies) oraz Nowej Zelandii (Lucjan Sajkowski z GNS oraz Isabela Alves de Castro z Geo40). W ciągu dwóch dni i czterech sesji tematycznych pięćdziesięciu pięciu uczestników networkingu miało okazję zapoznać się z potencjalnymi zasobami tzw. pierwiastków krytycznych w geotermalnych solankach na ternie Europy i Nowej Zelandii, a także zaznajomić się z najnowszymi, nierzadko rewolucyjnymi, technologiami pozyskiwania litu z tych wód.
W trakcie przerw kawowych i obiadowych toczyły się żywe dyskusje kuluarowe, którym towarzyszło dziesięć posterów prezentujących badania prowadzone w Politechnice i w innych instytucjach krajowych, m.in. w AGH.
Cieszy fakt, że Politechnika Wrocławska pokazała się z najlepszej strony, a referaty zaprezentowane przez przedstawicielki aż trzech wydziałów: Magdalenę Worsę-Kozak – koordynatorkę projektu BrineRIS i Barbarę Kiełczawę z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Weronikę Urbańską i Ewę Borowską z Wydziału Inżynierii Środowiska oaz Annę Siekierkę z Wydziału Chemicznego, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
Spotkanie miało na celu przede wszystkim wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy profesjonalistami na co dzień zajmującymi się odzyskiem pierwiastków z wód geotermalnych z partnerami projektu BrineRIS. W czasie spotkania narodziło się też wiele nowych idei badawczych otwierających pole do przyszłej współpracy z nowymi zagranicznymi partnerami.
Zainteresowanych tematyką projektu zapraszamy do śledzenia aktualności na FB i Linkedin oraz na stronie projektu BrineRIS. Wkrótce dostępne też będą do obejrzenia wszystkie wygłoszone w czasie networkingu wystąpienia.
#BrineRIS! To provide strategic autonomy in critical raw materials for Europe!