Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

KN Grupa Młodych Geodetów z W6 stworzyło mobilną jednostkę pływającą do pomiarów dna zbiorników wodnych - Batdron

Data: 12.11.2020

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Koło Naukowe Grupa Młodych Geodetów z W6 stworzyło mobilną jednostkę pływającą do pomiarów dna zbiorników wodnych - Batdron
Po Odrze pływa i...Batdron się nazywa!
batdron_2.jpg
Batdron to batymetryczna łódź do pomiaru dna zbiorników i cieków wodnych powstała z inicjatywy członków Koła Naukowego Grupa Młodych Geodetów działającego na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) PWr. Geodetów wsparli absolwenci i byli członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego.
- " ... Nasi studenci wpadli na pomysł stworzenia mobilnej jednostki pływającej. Pierwszy etap tej przygody odbył się dzięki nawiązaniu współpracy z wrocławskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Chcieliśmy dokonywać pomiarów na Odrze ale z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników rzeki .
- Po zwodowaniu naszej jednostki i pierwszych testach, wyniki przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Zależało nam na wykonywaniu dokładnych pomiarów głębokości i Batdron spełnia nasze wymagania. Ponadto nawigacja jest prosta i bardzo intuicyjna. Wykorzystuje ona technologię nawigacji satelitarnej i dzięki pracy w trybie RTK (Real Time Kinematic), pozwala na wyznaczanie pozycji łodzi z dokładnością do 2-3 cm.
- To taki nasz geodezyjny konik, ale i możliwość – mówiąc kolokwialnie – zajrzenia pod wodę. Sprawdzenia co tam jest. Jak jest ukształtowane dno rzeki, no i sprawa podstawowa sprawdzić głębokość. Odra w najgłębszym miejscu miała 5,5 metra – dno Odry przy Bulwarze PWr jest już zbadane!
- Komercyjne wersje tego typu systemów są projektami zamkniętymi. Gdy wykonujemy go sami, mamy do czynienia z otwartym projektem. Jesteśmy w stanie go udoskonalać, modyfikować, panować nad tym zmianami. Ponadto dokładnie znamy możliwości naszego sprzętu, co robi każdy sensor. I my sami to wszystko integrujemy w miarę naszych potrzeb" – opowiada dr inż. Damian Kasza z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii(W6) PWr.
dr inż. Damian Kasza uważa, że poza wszystkim osiągnięciami, to doskonała nauka dla studentów.  - Mamy studentów, którzy są lepsi w elektronice i takich, którzy znakomicie przetwarzają dane. Taki projekt bardzo rozwija, integruje, uczy współpracy i zarządzania projektem.
Pełen wywiad na temat drona, który pływa zamiast latać i zbiera dane spod powierzchni wody na stronie PWr https://pwr.edu.pl/.../batdron---plywajacy-dron-do...

dsc03572.jpg0dvrxpbwbfwctbkrodsc03575.jpgdsc03580.jpg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję