Naukowcy z W6 pracują nad nowym cybersystemem do zarządzania kopalnią
Projekt MaMMa (skrót z ang. Maintained Mine and Machine) jest współfinansowany przez konsorcjum EIT Raw Materials w ramach inicjatywy KAVA – KIC Added Value Activities z funduszy programu Horyzont 2020. Jego liderem jest niemiecka firma DMT, a wśród partnerów są zarówno ośrodki naukowe, jak i przedsiębiorstwa i instytucje wspierające biznes. W Polsce nad projektem MaMMa pracują naukowcy z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oraz pracownicy KGHM Polska Miedź S.A. i KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe sp. z o.o.
Specjaliści z Niemiec, Austrii, Szwecji, Finlandii i Polski tworzą system, który usprawni zarządzanie procesami w kopalniach. Rozwiązanie wykorzystujące najnowsze technologie ma zbierać, przetwarzać i analizować tysiące danych.
Każdego dnia działalność produkcyjna dużego przedsiębiorstwa górniczego pochłania miliony złotych. To koszty energii, paliw i wielu procesów technologicznych takich jak urabianie materiałami wybuchowymi czy kombajnami, a także zabezpieczania wyrobisk, transportu, wentylacji, klimatyzacji i odwadniania.
Proces produkcyjny w dużych przedsiębiorstwach górniczych jest bardzo złożony. Stale zmieniają się przestrzeń kopalniana, liczba maszyn i pracowników oraz same warunki pod ziemią. Dlatego wymaga to optymalizacji i narzędzi, które zapewniają bezpieczeństwo i ograniczanie kosztów – podkreśla prof. dr hab. inz. Radosław Zimroz, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wroclawskiej, koordynujący projekt MaMMa na Politechnice Wrocławskiej.
Więcej informacji na https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/naukowcy-z-w6-pracuja-nad-nowym-cybersystemem-do-zarzadzania-kopalnia-11734.html
oraz na http://dmc.pwr.edu.pl/index.php/news/#