Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej nawiązuje współpracę z Mongolskim Górnictwem
W dniu wczorajszym, tj. 27.10.2021 r. odbyło się webinarium dotyczące pespektyw współpracy Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej z Mongolian Coal Association w obszarze kształcenia oraz prowadzenia prac badawczo-rozwojowych dla intensywnie rozwijającego się górnictwa węgla w Mongolii.
W spotkaniu udział wziął Prezes Mongolian Coal Association Mr. Zoljargal Jargalsaikhan, V-ce Rektor Mr. Tsogtgerel z National Mongolian University oraz licznie zgormadzeni przedstawiciele branży wydobywczej m.in.: Friendship resourse LLC, Erdenes Tavantolgoi JSC, MOENKO LLC, Mining design consulting LLC, a także największej górniczej spółki skarbu Państwa ETT- Erdenes Tavan Tolgoi.
Na spotkaniu przedstawiono aktualną ofertę dydaktyczną Wydziału i zaproponowano różne formy współpracy zależne od potrzeb i wymagań stawianych przez lokalny przemysł. Z dużym zainteresowaniem przyjęta została propozycja możliwości wykorzystania kompetencji pracowników oraz zaplecza badawczego Katedry Górnictwa PWr do optymalizacji realizowanych aktualnie w Mongolii procesów inżynierii górniczej. W tej części webinarium szczególną uwagę poświęcono planowaniu i projektowaniu kopalń oraz doboru, optymalizacji procesów transportowych z wykorzystaniem przenośników taśmowych. W spotkaniu uczestniczył również prof. Krzysztof Czajka z Katedry Inżynierii Konwersji Energii PWr., który przedstawił problemy dotyczące technologii produkcji paliw z węgla w tym zagadnienia produkcji eco-groszku, brykietów i pelletów węglowych.
Spotkanie stanowiło zarówno platformę wymiany wiedzy, uwarunkowań stając się doskonałym punktem wyjścia do dalszej współpracy w zakresie nakreślonych w trakcie wspólnych inicjatyw.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy prezesa MCA Mr. Zoljargal Jargalsaikhan, prof. Roberta Króla, kierownika Katedry Górnictwa PWr oraz p. Adriana Lepszy-Bayaraa, przedstawiciela SkyX Sp. z o.o. sp. k., firmy zajmującej się celowanym kojarzeniem partnerów biznesowych dla inicjowania przedsięwzięć naukowo-technicznych o dużym potencjale wdrożeniowych na rynki wschodnie.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność.