Nowa międzynarodowa specjalność geomatyka na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr (W6) na kierunku górnictwo i geologia w języku angielskim
To jedyna taka specjalność w naszym kraju prowadzona w języku angielskim!
Na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr w lutym 2020 zajęcia rozpoczną studenci nowej międzynarodowej specjalności Geomatics for Mineral Resource Management. To dwuletnie studia drugiego stopnia, na które Politechnika Wrocławska zaprasza wspólnie z Akademią Górniczą we Freibergu.
Zajęcia – organizowane w języku angielskim – będą odbywały się we Wrocławiu i we Freibergu. Dwa semestry studenci spędzą na Dolnym Śląsku, a dwa w Niemczech – gdzie będą mieli także okazję podszkolić się w języku niemieckim (który jest obowiązkowy w programie studiów).
- Absolwenci będą mogli pochwalić się dwoma dyplomami – z obu uczelni – opowiada dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni, opiekun specjalności. – Będą przygotowywać pracę magisterską pod opieką naukowców z PWr i z Freibergu.
Geomatics for Mineral Resources Management, czyli geomatyka w zarządzaniu surowcami mineralnymi, to specjalność (w ramach kierunku górnictwo i geologia w języku angielskim) łącząca w sobie zagadnienia geodezji, technik pozyskiwania i przetwarzania danych, a także geoinformatyki i geomodelowania. Studenci będą uczyć się m.in. zagadnień związanych z systemem informacji geograficznej, zdalnego pozyskiwania danych, zaawansowanego modelowania złóż surowców oraz kwestii związanych z wpływem działalności górniczej na środowisko. W programie studiów znalazły się też zajęcia typowo menedżerskie – m.in. z zarządzania projektami, oceny ryzyka i zarządzania zasobami ludzkimi (human resources).
- Zanim zaczęliśmy razem z naukowcami z Freibergu przygotowywać wspólny program studiów, spotkaliśmy się w Berlinie z pracodawcami z branży i posłuchaliśmy o tym, jakich pracowników potrzebują i jakich kompetencji od nich oczekują. O to samo pytaliśmy też przedsiębiorców z Polski, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie. Kierunek, jaki stworzyliśmy, będzie tym potrzebom odpowiadał – podkreśla dr hab. inż. Blachowski, prof. uczelni.
Studia, które rozpoczną się na naszej uczelni pod koniec lutego, spotkały się z dużym zainteresowaniem. To jedyna taka specjalność w naszym kraju prowadzona w języku angielskim. Profesor Blachowski wymieniał już maile z wieloma kandydatami z Polski i zagranicy m.in. z Pakistanu czy Nigerii, którzy chcieliby zacząć u nas naukę. Zainteresowani mogą wybrać jedną z dwóch ścieżek studiów – pierwsza (startująca w lutym) zaczyna się semestrem na Politechnice Wrocławskiej, kolejne dwa są realizowane we Freibergu, a ostatni połączony z pisaniem pracy magisterskiej znów odbywa się u nas. Druga ścieżka (zaczynająca się jesienią) oznacza semestr w Niemczech, a kolejne są organizowane naprzemiennie na PWr i we Freibergu.
Studenci mogą liczyć na wyjazdy studyjne do zakładów górniczych – by zdobywać wiedzę nie tylko z książek, a naukę będzie im też ułatwiał MOOC (massive open online courses) – czyli program e-learnigowy z dodatkowymi materiałami takimi jak prezentacje, animacje przedstawiające np. proces modelowania obiektów w przestrzeni i wideo pokazujące m.in. jak (krok po kroku) wyglądają pomiary geodezyjne. Znajdą tam też różnego rodzaju testy sprawdzające poziom ich wiedzy i ciekawe case study do rozwiązywania.
Wspólne polsko-niemieckie studia geomatyki to część większej europejskiej inicjatywy. Podobne programy łączonych międzynarodowych studiów z geomatyki przygotowały także Politechnika w Lizbonie, Uniwersytet Techniczny w Delft i Uniwersytet w Leoben. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii nie wyklucza, że w przyszłości nasi studenci będą mogli łączyć studia we Wrocławiu nie tylko z semestrami w Niemczech, ale także w Portugalii, Holandii i Austrii.
Więcej informacji na temat inicjatywy i geomatyki jako dyscypliny naukowej na stronie internetowej study-geomatics.eu.