O Innowacjach dla górnictwa w Katedrze Górnictwa i Geodezji na Politechnice Wrocławskiej

Data: 28.11.2019

W dniach 22-23.11.2019 r. we Wrocławiu spotkali się uczestnicy Konferencji Naukowo -Technicznej „Tradycje i Innowacje w Górnictwie”, organizowanej przez Katedrę Górnictwa i Geodezji Politechniki Wrocławskiej we współpracy z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Stowarzyszeniem Absolwentów Wydziału Górniczego. Patronat przemysłowy tego wydarzenia objął Związek Pracodawców Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się pod hasłem ”Projekt GEO-3EM  jako  inkubator  przemysłu 4.0”, a jej nadrzędnym celem było rozpowszechnienie  informacji o innowacyjnych metodach badawczych i nowoczesnym zapleczu laboratoryjnym jakim dysponuje Katedra w ramach funkcjonującego Kompleksu GEO-3EM.

Konferencja zgromadziła około 100 uczestników, w tym 56 gości branżowych.  W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele PGE GiEK S.A., KGHM Polska Miedź S.A.  oraz kopalń surowców skalnych i specjalistycznych firm świadczących usługi na rzecz górnictwa. Swoją obecnością podkreślili rangę tego wydarzenia: Wiceprezes ds. Rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.  - Adam Bugajczuk oraz Wiceprezes ds. Wydobycia PGE GiEK S.A. – prof. Zbigniew Kasztelewicz.

Zebranych gości przywitał dr hab. inż. Robert Król, prof. uczelni, z-ca Kierownika Katedry i jednocześnie Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji, który podczas otwarcia  nakreślił znaczenie pozyskiwania wiedzy czerpanej z eksperymentalnych badań laboratoryjnych i przemysłowych na potrzeby tworzenia innowacyjnych rozwiązań produktowych i procesowych. W trakcie krótkiej prezentacji wprowadzającej  przedstawił wybrane możliwości badawcze zaplecza laboratoryjnego Kompleksu GEO-3EM,  będącego centrum badań i transferu technologii w aspekcie zrównoważonego wykorzystania surowców i energii,  ukierunkowane na kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego.

1.jpg

Prof. uczelni R. Król  w trakcie powitania gości i wprowadzenia do konferencji

W ramach konferencji odbyły się  dwie sesje plenarne oraz sesja posterowa, na której zaprezentowano łącznie 32 referaty. Podczas pierwszej sesji plenarnej prelegenci przedstawili nowoczesne urządzenia badawcze i innowacyjne technik pomiarowe stosowane w prowadzonych badaniach naukowych i pracach rozwojowych, m.in.: możliwości zastosowania metod numerycznych do poprawy bezpieczeństwa i efektywności robót górniczych w kopalniach rud miedzi, nowe kompetencje badawcze Laboratorium Transportu Taśmowego oraz przykłady projektów badawczo-wdrożeniowych realizowanych w GEO-3EM w obszarze digitalizacji i robotyzacji procesów.

2.jpg

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji

Kolejna sesja „Od złoża do produktu—droga urobku w wirtualnej kopalni” była zorientowana na przedstawienie zagadnień dotyczących efektywności produkcji górniczej z zastosowaniem narzędzi cyfryzacji i wirtualizacji.  Celem było przedstawienie łańcucha tworzenia wartości w górnictwie, składającego się z rozpoznania i klasyfikacji złoża, wyboru scenariusza produkcji górniczej, kontroli wydobycia i transportu kopaliny pod kątem sterowania jakością produktu. Autorzy zaprezentowali nowoczesne metody  wspomagania tych działań specjalistycznymi narzędziami przestrzennej digitalizacji wyrobisk, budowy i przetwarzania modeli złóż, wyrobisk i planów eksploatacji.

3.png

Głos w dyskusji prof. Zbigniewa Kasztelewicza - Wiceprezesa ds. Wydobycia PGE GiEK S.A.

Podczas sesji porterowej zaprezentowano propozycje współpracy z przemysłem  w zakresie geologii, geodezji, projektowania i planowania eksploatacji, optymalizacji transportu urobku, mechanizacji i robotyzacji urządzeń i maszyn dla górnictwa. Umożliwiono również zwiedzanie pięciu Laboratoriów Katedry, funkcjonujących w ramach Kompleksu GEO-3EM.

W trakcie zwiedzania laboratoriów Katedry

W trakcie konferencji odbyło się również spotkanie robocze przedstawicieli kierownictwa Katedry i Wydziału z grupą dyrektorów KGHM PM S.A., podczas którego  dyskutowano  o aplikacyjnym wykorzystaniu rozwiązań przedstawionych  w sesjach  oraz o nowych możliwościach podjęcia współpracy naukowo-przemysłowej w wytypowanych obszarach ciągu technologicznego, wymagających wdrażania innowacyjnych rozwiązań technicznych.

6.jpg

Spotkanie robocze kierownictwa Katedry i Wydziału z  grupą dyrektorów KGHM PM S.A.

(od lewej: Stefan Laskownicki, Dyr. departamentu rozwoju ciągu produkcyjnego KGHM; Jan Zimroz, Dyr. departamentu udostępniania złoża KGHM; Robert Król, z-ca Kierownika Katedry Górnictwa; Radosław Zimroz – Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii;  Adam Bugajczuk, Wiceprezes KGHM ds. Rozwoju;  Jarosław Twardowski, Dyr. naczelny KGHM  ds. Rozwoju)