Naukowy obóz w Świebodzinie studentów II roku geodezji i kartografii z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej
W dniach 8-20 lipca 2019 roku odbyła się siódma edycja obozu naukowego w Świebodzinie, organizowanego przez dra inż. Zbigniewa Muszyńskiego oraz grupę studentów II roku geodezji i kartografii z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
W trakcie obozu naukowego studenci wykonali pomiary sieci niwelacyjnej, założonej w celu badania przemieszczeń pionowych Figury Chrystusa Króla Wszechświata (około 6 km niwelacji precyzyjnej). Ponadto pomierzyli sieć osnowy poziomej z użyciem zmotoryzowanego tachimetru Trimble S3 oraz wykonali pomiary satelitarne GNSS metodą statyczną.
W trakcie swojego pobytu w Świebodzinie, studenci spotkali się z ks. Mariuszem Kołodziejem, proboszczem Parafii pw. Miłosierdzia Bożego (gospodarzem obiektu) oraz z dwoma pracownikami naukowymi Uniwersytetu Zielonogórskiego: prof. Jakubem Marcinowskim (jednym z projektantów Figury) oraz dr. hab. Volodymyrem Sakharovem. Profesor Marcinowski wygłosił dla studentów dwa multimedialne wykłady: na temat konstrukcji najwyższych pomników na świecie oraz etapów projektowania i wznoszenia świebodzińskiej Figury. Studenci odbyli, także wycieczkę dydaktyczną do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Świebodzinie, po którym oprowadzała ich naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru - pani Renata Gargol oraz inspektor ds. zasobu - pani Ewa Kłosiak.
W ramach zajęć rekreacyjnych, w niedzielę 14 lipca 2019 r., odbył się tradycyjny spływ kajakowy rzeką Paklicą na odcinku Lubrza-Gościkowo.
Obóz naukowy połączony jest z zajęciami terenowymi z przedmiotów: geodezja inżynieryjna I oraz geodezyjne pomiary szczegółowe I, przewidzianymi w programie studiów. Mimo napiętego planu i lekko niesprzyjającej pogody udało się zrealizować wszystkie punkty programu.
Pobyt w Świebodzinie pozwolił studentom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, przydatne po zakończeniu studiów. Była to również okazja, aby zapoznać się z nowoczesnym sprzętem pomiarowym, nauczyć się współpracy w grupie, zarządzania czasem, odpowiedzialności za powierzony sprzęt, jak również aktywnie spędzić wolny czas i poznać lokalne atrakcje turystyczne.
Następny obóz naukowy zaplanowany jest w dniach 6-18 lipca 2020 roku!