Projekt badawczy "Smart System for Underground Impact Geomonitoring – SMEG" dr. hab. inż. Jana Blachowskiego, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii wraz z prof. Jörgem Benndorfem z Instytutu Geodezji i Miernictwa Górniczego na Uniwersytecie Technicznym we Freibergu
W ramach konkursu NAWA na wspólne projekty badawcze z Republiką Federalną Niemiec do finansowania został z kolei zakwalifikowany projekt "Smart System for Underground Impact Geomonitoring – SMEG" dr. hab. inż. Jana Blachowskiego, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
Badania prowadzone będą wspólnie z zespołem prof. Jörga Benndorfa z Instytutu Geodezji i Miernictwa Górniczego na Uniwersytecie Technicznym we Freibergu.
Naukowcy zamierzają opracować metodykę pozyskiwania danych o stanie środowiska wyrobisk podziemnych, w tym geometrii obiektów i ich zmian. Będą do tego wykorzystywać autonomiczne roboty mobilne, działające w oparciu z algorytmów jednoczesnej lokalizacji i odwzorowania otoczenia (SLAM) zintegrowanej z obserwacjami zmian stanu powierzchni terenu objętego wpływami podziemnej działalności górniczej z wielorozdzielczych otwartych źródeł satelitarnych (Copernicus).
Prace badawcze będą prowadzone m.in. w dawnej kopalni srebra Reiche Zeche we Freibergu, a obecnie w laboratorium badawczym.