Przyszli geodeci poszukiwani!
Właśnie ruszyła rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia (magisterskie). Pragniemy przybliżyć oferowane przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr kierunki i specjalności umożliwiające uzyskanie tytułu zawodowego magistra inżyniera w dziedzinie geodezji i kartografii
W naszej ofercie przedstawimy dwa kierunki studiów: geodezja i kartografia prowadzona w języku polskim i w języku angielskim, oba w specjalności Geomatyka. Przewidziano odpowiednio 35 i 20 miejsc dla każdego z tych kierunków.
Czym jest geomatyka?
Geomatyka (ang. Geomatics Engineering) to dyscyplina naukowo-techniczna zajmująca się pozyskiwaniem, analizowaniem, interpretowaniem, upowszechnianiem i praktycznym zastosowaniem geodanych.
Geomatyka analizuje i syntetyzuje informacje o procesach i zjawiskach przestrzennych i ich zmianach. Geodane są wykorzystywane do tworzenia modeli komputerowych, które pomagają nam lepiej zrozumieć procesy związane z przestrzenią i kształtować przyszłe działania. Stymulowanie zapotrzebowania na geodane, wpływa na innowacyjność gospodarki i odgrywa ważną rolę w rozwoju przedsiębiorstw i nauki.
W którym języku wybrać kierunek?
Studia w języku angielskim nie odbiegają treścią od programu realizowanego w języku polskim. Program studiów w obu przypadkach jest taki sam. Zapewne każdy kandydat zada sobie pytanie: który więc kierunek wybrać?
Warto przemyśleć wybór pod kątem przyszłej pracy. Kierunek geodezja i kartografia w języku angielskim będzie furtką do zagranicznego rynku pracy. Polskie przedsiębiorstwa zazwyczaj nie wymagają ukończonych studiów w języku angielskim, a najczęściej wystarczy praktyczna znajomość języka.
Niezliczone możliwości
Studenci będą mogli korzystać z najnowszego sprzętu geodezyjnego i oprogramowania. Jesteśmy także na bieżąco z trendami pojawiającymi się na rynku geodezyjno-geoinformatycznym, co staramy się przełożyć na prowadzone przez nas zajęcia dydaktyczne, aby nasi absolwenci posiadali aktualne kompetencje pożądane na rynku pracy. Łączymy zajęcia związane z pomiarami geodezyjnymi z nowoczesnymi technikami informatycznymi i programowaniem oraz uczymy nowych metod pomiarowych, związanych między innymi z teledetekcją.
Nauka na kierunku geodezja i kartografia ze specjalnością Geomatyka to solidne fundamenty wiedzy i umiejętności praktycznych, które przyczynią się do zdobycia uprawnień geodezyjnych. Kształcenie obejmuje wszystkie obszary nauk potrzebne do uznania wymagań kwalifikacyjnych w określonych zakresach.
Ważnym aspektem studiowania na naszym wydziale jest możliwość uzyskania certyfikatów m.in. „IPMA-Student” – certyfikat menedżerski oraz „DataMine” – planowanie i zarządzanie operacjami wydobywczymi.
Brak pracy po studiach? Wręcz przeciwnie!
Absolwenci kierunku geodezja i kartografia w specjalności Geomatyka udowadniają, że możliwości rozwijania kariery zawodowej są szerokie. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie zarówno w geodezji tradycyjnej, zajmującej się typowymi pracami geodezyjnymi, ale również w branży geoinformatycznej. W samym tylko Wrocławiu funkcjonuje kilka, o ile nie kilkanaście takich przedsiębiorstw, w których obecnie pracują nasi absolwenci.
Praca w administracji samorządowej, począwszy od szczebla gminnego i powiatowego, aż po wojewódzki, to również jedna z opcji poprowadzenia swojej kariery zawodowej.
Warto również wspomnieć o możliwości kontynuowania nauki na studiach III stopnia w Szkole Doktorskiej. Grono doktorantów rozwijających karierę naukową w dziedzinie geodezji stale się powiększa i świeża naukowa krew jest wciąż poszukiwana!
Nie tylko nauka
Zgodnie z zasadą, „nie tylko studiami człowiek żyje”, oferujemy możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach i wydarzeniach promujących wiedzę z zakresu geodezji i geoinformatyki. Do najpopularniejszych należą: Dzień Geodety i Wrocławski GISDay. Studenci mają możliwość spotkania się ekspertami pracującymi w branży geodezyjnej, teledetekcji czy w IT, a także wziąć udział w warsztatach organizowanych przez przedsiębiorców (np. SHH, ESRI), co stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy i umiejętności praktycznych do kursów oferowanych przez nasze kierunki.
Studenci studiów inżynierskich mogą uczestniczyć w corocznym obozie naukowym organizowanym w Świebodzinie. Dodatkowo jest możliwość zaangażowania się w działalność kół naukowych: Naukowo-Badawcze GIS i Młodych Geodetów. Studenci mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności realizując ambitne projekty studenckie, np. mapa kampusu PWr, model 3D kampusu, nawigacja wewnątrz budynków, czy bezzałogowy dron batymetryczny.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Wydziału W6 i stronie Rekrutacji PWr.
Czekamy właśnie na Ciebie!