Sprawozdanie z wizyty gości zagranicznych z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Masaryka w Brnie na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej w dniu 16 maja 2018 r.
W dniu 16 maja 2018 r. gościła na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr delegacja studentów wraz z opiekunem z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Opiekunem grupy był Dr Karel Staněk z Zakładu Geografii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Wizyta rozpoczęła się spotkaniem w sali seminaryjnej Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Delegację z Brna powitała Pani Prodziekan ds. dydaktyki, kierunek geodezja i kartografia dr hab. inż. Joanna Bac-Bronowicz, prof. nadzw. wraz z Panią Prodziekan ds. dydaktyki, kierunek górnictwo i geologia dr inż. Gabrielą Paszkowską z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr w obecności studentów i pracowników naukowych wydziału.
Dr inż. Gabriela Paszkowska przedstawiła prezentację o Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii wraz z ofertą edukacyjną i badawczą Naszego Wydziału. W dalszej cześci spotkania studenci idoktoranci z Naszego Wydziału zaprezentowali swoją działalność w ramach przynależności do Zakładu Geodezji i Geoinformatyki, Koła Naukowo-Badawczego GIS oraz Samorządu Studenckiego.
Doktorant Jakub Łuczak przedstawił ofertę dotyczącą prac Zakładu Geodezji i Geoinformatyki oraz Koła Naukowo-Badawczego GIS w którym działa. Pani Olga Zedel zaprezentowała projekt dotyczący mapy kampusu dedykowanej osobom niewidomym i niedowidzącym, zaś Pan Krystian Przybylski omówił różne formy aktywności Samorządu Studenckiego W6.
Podczas spotkania omówiono również możliwe obszary współpracy naukowo-badawczej. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania cieszyły się tematy dotyczące współpracy naukowej, publikacji artykułów naukowych w naszych czasopismach, wymiany studentów w ramach projektu Erasmus oraz możliwość uczestnictwa w szkołach letnich.
Działające w ramach Zakładu Geografii Laboratorium Geoinformatyki i Kartografii, skupiające 9 pracowników naukowych, odpowiada za prowadzenie studiów na trzech poziomach kształcenia. Laboratorium specjalizuje się w kartografii, infrastrukturze informacji przestrzennej, mapowaniu mobilnym, kartografii w zarządzaniu kryzysowym, generalizacji kartograficznej oraz obszarach pokrewnych.
W ostatniej części spotkania doktoranci Zakładu Geodezji i Geoinformatyki W6 oraz członkowie Stowarzyszenia Kartografów Polskich oprowadzili gości po Kampusie Politechniki oraz uczestniczyli we wspólnej wycieczce po wrocławskim ZOO i Afrykarium.
dr inż. Danuta Szyszka
mgr inż. Jakub Łuczak