Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Studiuj Geoinformatykę - nowy kierunek na W6

Data: 07.07.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studiuj geoinformatykę - nowy kierunek na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6)

Politechniki Wrocławskiej

W branżach związanych m.in. z geologią, geodezją, geoinżynierią czy surowcami naturalnymi programiści i specjaliści od sztucznej inteligencji, którzy rozumieją specyfikę tych sektorów, są na wagę złota. Dlatego na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej uruchamiamy kierunek, na którym studenci zdobędą nie tylko solidną wiedzę i umiejętności z zakresu IT, ale także nauk o Ziemi.

Nowy kierunekgeoinformatykę otwiera Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Na razie na studiach pierwszego stopnia, a docelowo także na studiach magisterskich.

geoinformatyka_1200x900px_zdjecie.jpg

Pierwsze trzy semestry będą dla studentów czasem zdobywania solidnych podstaw matematycznych i informatycznych. Stąd w planie ich studiów zajęcia m.in. z analizy matematycznej i algebry, podstaw programowania obiektowego, baz danych czy metod numerycznych i elementów optymalizacji.

W trzecim semestrze studenci wezmą udział w dwóch szczególnych kursach. Będą to seminarium i zajęcia o charakterze przekrojowym, w czasie których różni prowadzący z wydziału przedstawią im specyfikę poszczególnych dziedzin nauk o Ziemi – opowiada dr inż. Krzysztof Hołodnik, członek komisji programowej i współautor programu kierunku. – Zakładamy, że osoby zainteresowane przede wszystkim programowaniem, sztuczną inteligencją, matematyką i fizyką, nie muszą doskonale orientować się w tym, czym zajmująe się np. geologia, geofizyka, geoinżynieria czy geotechnika. To będzie dla nich okazja, żeby przyjrzeć się tym dziedzinom i zastanowić, co może ich zainteresować i w którym kierunku chcieliby się dalej rozwijać. Dzięki temu łatwiej będzie im wtedy wybrać specjalność, a taką decyzję muszą podjąć pod koniec trzeciego semestru.

Do wyboru będą mieli cztery specjalności – systemy informacji geograficznej, informatykę w geoinżynierii, geologię stosowaną i inżynierię surowców mineralnych. Na razie wydział przygotował program studiów dla dwóch pierwszych, a kolejne są właśnie ustalane.

Od czwartego semestru w programie studiów geoinformatyków oprócz przedmiotów związanych z IT – takich jak algorytmy i struktury danych, uczenie maszynowe, sieci neuronowe czy przetwarzanie danych masowych w chmurze – będą także kursy specjalnościowe – m.in. fotogrametria i teledetekcja, przetwarzanie geodanych, geomechanika, geotechnika czy reologia skał i gruntów.

siatka-w6__systemy_informacji_geograficznej_1.jpgsiatka-w6_informatyka_w_geoinzynierii_1.jpg

Lubisz matematykę i informatykę? Te studia są dla ciebie

Siedem semestrów na geoinformatyce da studentom szansę nauczenia się nowoczesnych technologii informatycznych i programowania w językach obiektowych i językach wyższego poziomu (jak C++ i Pyton ), a także poznania systemów baz danych i baz danych przestrzennych, przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) i przetwarzania w chmurze (Cloud Conputing) oraz uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Będą też potrafili tworzyć procedury analizy danych i je automatyzować.

Dr Hołodnik podkreśla, że geoinformatyka z pewnością jest kierunkiem dla maturzystów, którzy lubią matematykę i fizykę. – Kluczem do stworzenia symulacji czy dobrego modelu z wykorzystaniem np. sieci neuronowych, jest odpowiednia wiedza z zakresu tych obu dziedzin – wyjaśnia naukowiec.

Zdobądź certyfikat z obsługi zaawansowanych aplikacji

Studenci nauczą się również obsługi bardzo zaawansowanych narzędzi i aplikacji geoinformatycznych, których licencje są drogie, a korzystają z nich prestiżowe ośrodki badawcze i największe przedsiębiorstwa górnicze i geologiczne na świecie – opowiada dr Hołodnik.

To m.in. Datamine Studio (koszt jej licencji, zależnie od zestawu modułów, to kilkaset tysięcy dolarów), a także ArcGIS firmy ESRI i aplikacje firm Geovia, Geovariances, Itasca i Rocscience.

– Na naszych studiach nie tylko będą używać ich za darmo, ale także mogą zdobyć certyfikat producenta oprogramowania potwierdzający ukończenie specjalistycznego kursu – podkreśla dr Hołodnik. – Jesteśmy jedną z kilku uczelni na świecie oferujących taką możliwość. A taki certyfikat jest z pewnością dużym atutem na rynku pracy. Nie jest to nasze przypuszczenie. Wielu absolwentów wydziału, którzy zdobyli te certyfikaty, pracuje obecnie w cenionych firmach, także za granicą, korzystając na co dzień z takich narzędzi geoinformatycznych.

Absolwenci geoinformatyki będą orientowali się w zagadnieniach związanych z geodezją i kartografią, geologią, geofizyką, a także, w zależności od wybranej specjalności: geomechaniką, geoinżynierią lub inżynierią surowców naturalnych. Poznają nowoczesne techniki pomiarowe, będą potrafili budować modele numeryczne i wizualizować modele przestrzenne, korzystając z wirtualnej rzeczywistości.

Od początku studiów zadania, z jakimi będą mierzyć się na różnych kursach, nie będą abstrakcyjne, a będą wiązały się z problemami z zakresu konkretnej nauki o Ziemi – opowiada dr Hołodnik. – Np. poznane operacje na obiektach graficznych w programie AutoCAD, wykorzystają w kursie z geodezji i kartografii do budowy modelu terenu wybranego obszaru w Polce, na którym utworzą przestrzenny model złoża w kursie z geostatystyki.

W zależności od wyboru specjalności studentów na pewno będą też czekały zajęcia terenowe – m.in. związane z pomiarami geodezyjnymi, poznawaniem złóż surowców mineralnych czy zwiedzaniem dolnośląskich kopalni, odkrywek i kamieniołomów.

Interdyscyplinarne studia

martyna_szydlowska_absolwentka_wlascicielka_firmy.jpgW ostatnim semestrze studenci przygotują zespołowy projekt geoinformatyczny. Będzie to dla nich okazja, by wiedzę z rożnych kursów realizowanych w czasie całych studiów wykorzystać w ramach studium przypadku. Wybrane aspekty projektów będą także mogły stać się tematem ich prac dyplomowych.

Jako że sam kierunek jest interdyscyplinarny – zajęcia na nim będą prowadzić naukowcy i dydaktycy z kilku wydziałów uczelni – oprócz Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, także z Informatyki i Zarządzania, Matematyki i Podstawowych Problemów Techniki.

Geoinformatyka na studiach magisterskich będzie oferować studentom możliwość poznania m.in. procesów stochastycznych i bardziej zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji.

Co po studiach?

Już od 2005 r. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oferował specjalność geoinformatyka na kierunku górnictwo i geologia. – Zainteresowanie pracodawców absolwentami tego kierunku było bardzo duże – podkreśla dr Hołodnik.

Inżynierowie z dyplomem geoinformatyka mogą myśleć o pracy m.in. w branżach związanych z poszukiwaniem, oceną potencjału i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w geoinżynierii (w analizach stateczności i stabilności terenu pod inwestycje, a także w pracach archeologicznych) czy w organizacjach i instytucjach związanych z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym.

Absolwentów chętnie zatrudnią także przedsiębiorstwa i instytuty zajmujące się poszukiwaniem i dokumentowaniem zasobów surowców naturalnych, firmy zajmujące się doradztwem inwestycyjnym i działające w branży konsultingowej, a także przedsiębiorstwa projektujące i rozwijające oprogramowanie (i wsparcie produktów oprogramowania) oraz administracja publiczna i instytuty naukowo-badawcze oraz badawczo-rozwojowe.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję