Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Studiuj Górnictwo i Geologię - kierunek na W6

Data: 13.08.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studiuj Górnictwo i Geologię kierunek  na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) PWr w siedmiu bardzo interyscyplinarnych specjalnościach

OPIS KIERUNKU

Metryczka kierunku 

SPECJALNOŚCI 

KRYTERIA 

Absolwenci Górnictwa są wśród ośmiu najbardziej poszukiwanych specjalności na świecie!

zdjecie.jpg

Oferta kierunku adresowana jest do Maturzystów, którzy swoje uzdolnienia w zakresie nauk ścisłych łączą z zainteresowaniami przyrodniczymi i społecznymi. Absolwent studiów posiada umiejętności posługiwania się wiedzą z zakresu przedmiotów ogólnych, podstawowych i kierunkowych, a także specjalistycznych, objętych programem studiów (podziemne i odkrywkowe technologie górnicze, geomechanika, maszyny, robotyka i cyfryzacja, systemy przeróbcze, zarządzanie środowiskiem). Absolwent będzie przygotowany do pracy inżynierskiej w przedsiębiorstwach górniczych, geologicznych, geotechnicznych, a także w innych działach gospodarki, w których występują problemy z zakresu górnictwa i geologii. Otrzyma przygotowanie do organizacji, kierowania i projektowania elementów robót górniczych i geotechnicznych w tym w zakresie mechanizacji, elektryfikacji oraz oceny wpływu przemysłu na środowisko.

Cyfrowe górnictwo to nowa specjalność  kierunku Górnictwo i geologia związana z nowoczesnymi, inteligentnymi technologiami pozyskiwania skarbów Ziemi. Strategie rozwoju czy programy typu „e-kopalnia”, „inteligentna kopalnia”, „Smart Mine of the Future – SMIFU” ,  „invisible mine” zdefiniowały nowy rozdział współczesnego górnictwa.
Absolwent będzie specjalistą w zakresie górnictwa przyszłości, będzie miał wiedzę o  zasobach Ziemi i technologiach ich pozyskiwania, jednocześnie będzie znał nowoczesne technologie teleinformacyjne - ICT i ich zastosowania w górnictwie.

W ramach specjalności Geoturystyka i rewitalizacja student nabędzie wiedzę z zakresu nauk o Ziemi (geologia, hydrogeologia, geofizyka), nauk technicznych (górnictwo), ochrony środowiska (rewitalizacja), zagadnień prawnych, społecznych i ekonomicznych (w zakresie zarządzania, marketingu i finansów) z rozszerzonym zakresem zagadnień geoturystyki dedykowanej (obiektów przyrody nieożywionej, zagospodarowania obiektów pogórniczych i ich zabezpieczania).
Absolwenci znajdą pracę w jednostkach administracji państwowej i samorządowej (działy: ochrony środowiska, turystyki), uzdrowiskach, parkach krajobrazowych i narodowych, naukowych i resortowych instytucjach, organizacjach pozarządowych, biurach projektowych, w obsłudze turystyki dedykowanej (obiekty techniczne działalności górniczej, przeróbki kopalin) bądź jako konsultanci w zakresie organizacji projektów oraz tworzenia produktów geoturystycznych.

Inżynieria mineralna i ochrona środowiska to nowa, a zarazem unikatowa specjalność I stopnia, której celem jest wykształcenie inżynierów, którzy będą specjalistami w zakresie trzech obszarów: inżynierii mineralnej, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ochrony środowiska. Studenci poznają możliwości przetwarzania, uszlachetniania surowców mineralnych oraz dowiedzą się o aspektach środowiskowo-społecznych w całym cyklu życia takiego przedsięwzięcia.
Specjalność ta jest odpowiedzią na dynamicznie rozwijające się krajowe i ogólnoświatowe zapotrzebowanie rynku pracy. Absolwent uzyska wiedzę i praktykę, docenianą i pożądaną w wielu gałęziach przemysłu oraz  w jednostkach administracji samorządowej i państwowej.

Absolwent specjalności Geologia inżynierska i geotechnika  będzie posiadał podstawową wiedzę z zakresu górnictwa oraz zaawansowaną wiedzę w zakresie geologii inżynierskiej i geotechniki. Będzie potrafił prowadzić badania geotechniczne gruntów oraz sporządzać dokumentację geotechniczną i geologiczno-inżynierską. Będzie umiał projektować powierzchniowe i podziemne obiekty geoinżynierskie z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania. Będzie potrafił oceniać stateczność obiektów geoinżynierskich oraz proponować sposoby ich stabilizacji.
Absolwent będzie przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i realizacją prac geotechnicznych, badaniami geologicznymi, geotechnicznymi i hydrogeologicznymi, w firmach consultingowych, w organach nadzoru technicznego, w instytucjach projektowych i naukowo-badawczych zajmujących się zagadnieniami geoinżynierii i górnictwa.
Absolwent specjalności Górnictwo podziemne będzie miał podstawową wiedzę w zakresie geologii, oraz zaawansowaną wiedzę z zakresu podziemnych technologii górniczych, geomechaniki, systemów maszynowych w górnictwie podziemnym, BHP oraz zagadnień humanistyczno-menedżerskich, m.in. prawa geologiczno-górniczego, ekonomiki i zarządzania projektami.
Absolwent będzie posiadał umiejętności doboru systemów eksploatacji w kopalniach podziemnych różnych surowców, będzie potrafił projektować wyrobiska podziemne z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego i metod numerycznych oraz dobierać obudowę górniczą.

Absolwent specjalności Górnictwo odkrywkowe otrzyma przygotowanie do organizacji, kierowania i projektowania elementów odkrywkowych robót górniczych i geotechnicznych. Będzie przygotowany do kierowania procesami wydobywczymi w odkrywkowych zakładach górniczych, do eksploatacji i nadzoru urządzeń oraz układów technologicznych. Będzie umiał posługiwać się nowoczesnym oprogramowaniem do modelowania, projektowania i  planowania produkcji w odkrywkowych zakładach górniczych Będzie znał  zasady racjonalnego gospodarowania zasobami kopalin i surowców wtórnych oraz ochrony środowiska naturalnego, jak również odtwarzania naturalnego środowiska na terenach poeksploatacyjnych.

Absolwent specjalności Eksploatacja podziemna i odkrywkowa złóż będzie przygotowany do pracy zarówno w podziemnych, jak i odkrywkowych zakładach górniczych, przedsiębiorstwach współpracujących, w organach nadzoru, instytucjach samorządowych, jednostkach projektowych i naukowo-badawczych. Otrzyma przygotowanie do organizacji, kierowania i projektowania elementów podziemnych i odkrywkowych robót górniczych. Będzie przygotowany do kierowania procesami wydobywczymi w podziemnych i odkrywkowych zakładach górniczych, do eksploatacji i nadzoru urządzeń oraz układów technologicznych. Będzie umiał posługiwać się nowoczesnym oprogramowaniem do modelowania, projektowania i planowania produkcji w podziemnych i odkrywkowych zakładach górniczych.

martyna_szydlowska_absolwentka_wlascicielka_firmy.jpg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję