Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

V konferencja Mineral Engineering Conference MEC 2020/2021 on-line na W6

Data: 03.11.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

V konferencja Mineral Engineering Conference MEC 2020/2021 na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) Politechniki Wroclwskiej on-line

W dniu 21. października 2021 r. odbyła się w formie on-line V konferencja Mineral Engineering Conference MEC 2020/21.
Organizacje Konferencji Inżynierii Mineralnej mają 55-letnią tradycję i od 2016 roku są rotacyjnie organizowane przez Politechnikę Wrocławską - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) PWr, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach oraz KGHM CUPRUM Sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe. Organizacja V konferencji MEC przypadała w 2020 r. Politechnice Wrocławskiej a dokladniej Wydziałowi Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, lecz niestety sytuacja pandemiczna spowodowała czasowe zawieszenie jej organizacji. Pomimo ciągle towarzyszącej niepewności udało się ją kontynuować w bieżącym roku kalendarzowym jako Mineral Engineering Conference MEC 2020/21 on-line.
Konferencja ta jest jednym z najważniejszych w Polsce forum spotkań przedstawicieli nauki i przemysłu, związanych z szeroko pojętym wykorzystaniem surowców mineralnych określanym od szeregu lat nazwą inżynierii mineralnej. W konferencjach zawsze uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli nauki z wiodących ośrodków naukowych w Polsce oraz z wielu krajów świata, a także przedstawicieli najważniejszych międzynarodowych koncernów surowcowych.
Obrady tegorocznej konferencji zostały otwarte przez Władze Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej przez Panią Prodziekan Profesor Gabrielę Paszkowską oraz Przewodniczącego tegorocznej MEC Pana Profesora Andrzeja Łuszczkiewicza.
Obrady rozpoczęto sesją plenarną, podczas której wygłoszono trzy wykłady. Pierwszy, zaprezentowany przez Dyrektora ds. Produkcji O/ZWR Rafała Pępkowskiego, dotyczył działalności O/ZWR w świetle polityki klimatycznej KGHM Polska Miedź SA. Dwa kolejne referaty przedstawione zostały przez Panów Profesorów: prof. Daniela Saramaka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie („Uwarunkowania i wybrane kierunki rozwoju w zakresie przeróbki mechanicznej surowców”) i prof. Marcina Lutyńskiego z Politechniki Śląskiej („Wykorzystanie infrastruktury pokopalnianej do magazynowania energii – obszary zastosowań inżynierii mineralnej”).
Po wykładach planarnych, w sesji specjalnej, przekazano podziękowania za wieloletnią współpracę naukową mocno integrującą nasze środowisko dla Panów Profesorów: prof. Tomasza Chmielewskiego i prof. Zygmunta Sadowskiego z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Andrzeja Wieniewskiego z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Podziękowania zostały złożone przez każdego z organizatorów konferencji MEC oraz przez pozostałych uczestników konferencji.
W kolejnych dwóch sesjach przedstawiono łącznie 8 referatów o szerokiej tematyce. Prezentacje dotyczyły między innymi biosyntezy nanocząstek z roztworów po bioługowaniu odpadów arsenowych, nowoczesnych metod skanowania cząstek w trzech wymiarach, dozowania surowców mineralnych za pomocą przenośników wibracyjnych z napędem bezwładnościowym, odzysku miedzi w ubogich odpadów flotacyjnych ze składowiska „Żelazny Most” oraz innowacyjnych instalacji do produkcji kruszyw foremnych.
Wśród ponad 80 uczestników konferencji MEC gościliśmy przedstawicieli takich jednostek jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Śląska, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego czy Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Wśród uczestników konferencji MEC nie mogło zabraknąć szerokiego grona przedstawicieli KGHM Polska Miedź SA, zarówno z Oddziału Zakłady Wzbogacania Rud jak i Centrali KGHM Polska Miedź SA. Obrady konferencji zaszczycił także swoją obecnością Prezes KGHM CUPRUM Sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe Pan Radosław Pilut. Czynny udział w obradach konferencji wzięli również inni przedstawiciele przemysłu tacy jak Forglass Sp. z o.o. czy KAMIKA Instruments sp. z o.o. sp.k.
Obrady tegorocznej MEC 2020/21 zostały zamknięte przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego prof. Andrzeja Łuszczkiewicza, jednocześnie zapraszając do udziału w kolejnej konferencji MEC w przyszłym roku, która będzie organizowana wspólnie przez KGHM CUPRUM Sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach.
Notatkę sporządziła: Alicja Bakalarz

1_otwarcie_konferencji_i_sesja_plenarna__prowadzacy_sesje_oraz_przewodniczacy_komitetu_organizacyjnego_profesor_andrzej_luszczkiewicz.jpg

Otwarcie konferencji i sesja plenarna – Prowadzący sesję oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pan Profesor Andrzej Łuszczkiewicz

2_podziekowania_za_wieloletnia_wspolprace_profesorom_tomaszowi_chmielewskiemu_politechnika_wroclawska_zygmuntowi_sadowskiemu_politechnika_wroclawska_i_andrzejowi_wieniewskie.jpgPodziękowania za wieloletnią współpracę Panom Profesorom: Tomaszowi Chmielewskiemu (Politechnika Wrocławska), Zygmuntowi Sadowskiemu (Politechnika Wrocławska) i Andrzejowi Wieniewskiemu (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach)

3_sesja_plenarna_prof_daniel_saramak_z_akademii_gorniczo-hutniczej__uwarunkowania_i_wybrane_kierunki_rozwoju_w_zakresie_przerobki_mechanicznej_surowcow.jpg

Sesja plenarna: Prof. Daniel Saramak z Akademii Górniczo-Hutniczej – „Uwarunkowania i wybrane kierunki rozwoju w zakresie przeróbki mechanicznej surowców”

4_sesja_plenarna_prof_marcin_lutynski_z_politechniki_slaskiej__wykorzystanie_infrastruktury_pokopalnianej_do_magazynowania_energii__obszary_zastosowan_inzynierii_mineralnej.jpg

Sesja plenarna: Prof. Marcin Lutyński z Politechniki Śląskiej – „Wykorzystanie infrastruktury pokopalnianej do magazynowania energii – obszary zastosowań inżynierii mineralnej”

przechwytywanie2.png

 Sesja I: Prof. Zygmunt Sadowski z Politechniki Wrocławskiej – „Roztwór po bioługowaniu odpadów arsenowych jako źródło jonów dla biosyntezy nanocząstek”

6_sesja_ii_prof_tomasz_gawenda_z_akademii_gorniczo-hutniczej_w_krakowie__innowacyjne_instalacje_do_produkcji_kruszyw_foremnych.jpg

Sesja II: Prof. Tomasz Gawenda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – „Innowacyjne instalacje do produkcji kruszyw foremnych”

7_zamkniecie_obrad_konferencji_mec_202021_przez_przewodniczacego_profesora_andrzeja_luszczkiewicza.jpg

Zamknięcie obrad konferencji MEC 2020/21 przez Przewodniczącego Pana Profesora Andrzeja Łuszczkiewicza

8_komitet_organizacyjny_mec_202021_podczas_obrad.jpg

Komitet Organizacyjny MEC 2020/21 podczas obrad

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję