"Workshop on mineral mining and crushing" w kompleksie laboratoryjnym GEO3 EM
na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej
29 października 2019 r.
Pokaz kinowy filmów o procesach technologicznych wydobycia i przeróbki rud miedzi, wirtualna przejażdżka pod ziemią wozem odstawczym, sterowanie robotami inspekcyjnymi, poszukiwanie zaginionych za pomocą kamery termowizyjnej czy symulowana podróż ciężarówką transportującą rudę – to jedne z atrakcji, których w dniu 29 października 2019 r. doświadczyła grupa młodzieży szkolnej na warsztatach organizowanych przez pracowników Naszego Wydziału w ramach projektu OPMO –„ Operation monitoring of mineral crushing machinery”. Warsztaty odbyły się w kompleksie laboratoryjnym GEO3EM.
Olbrzymia dawka wiedzy podana najmłodszym w formie konkursów i doświadczeń zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz wspólną sesją zdjęciową w mundurach górniczych i w termowizji. Dzieci opuściły mury GEO3 EM z pakietem upominków ufundowanych przez Politechnikę Wrocławską, KGHM Polska Miedź S.A., EIT Raw Materials oraz KGHM Cuprum sp. z o.o. CBR.
- Było super! A zwłaszcza jazda ciężarówką mi się podobała i ten robot-pająk. – podsumował warsztaty Jakub, jeden z uczestników i uczniów Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu.
Uśmiechy na twarzach i fascynacja w oczach naszych młodych gości, a na zakończenie gromkie oklaski były najlepszą nagrodą dla organizatorów wydarzenia - dr inż. Tomasza Kozłowskiego, mgr Anny Michalak, dr inż. Jacka Wodeckiego, dr Magdaleny Worsy-Kozak i Dziekana prof. Radosława Zimroza. Podziękowania za wsparcie w sprawnym przebiegu warsztatów kierujemy do dr inż. Justyny Górniak-Zimroz, dr inż. Joanny Krupy-Kurzynowskiej, dr inż. Danuty Szyszki, mgr inż. Wojciecha Kaczana i mgr Angeliki Józefczak. Profesorom Ryszardowi Błażejowi i Leszkowi Jurdziakowi dziękujemy za udostępnienie pomieszczeń Laboratorium Taśm Przenośnikowych i Sali Kinowej. Wyrazy wdzięczności od zachwyconych dzieci przekazujemy również dr inż. Monice Magdziak – Tokłowicz i prof. Zbigniewowi Sroce z Wydziału Mechanicznego, którzy udostępnili na czas warsztatów symulator samochodu ciężarowego w Laboratorium Dynamiki i Bezpieczeństwa Pojazdów.
OPMO – “Operation monitoring of mineral crushing machinery” to międzynarodowy projekt, dofinansowany ze środków unijnych przez EIT KIC Raw Materials, o całkowitym budżecie 1 156 069 Euro.
Partnerami projektu jest 6 instytucji
- Tampere University, Finland (Lead Partner)
- AMEplus Sp. z o.o., Poland
- KGHM Cuprum Sp. z O.O. Centrum Badawczo-Rozwojowe (KGHM Cuprum Ltd. Research & Development Centre), Poland
- KGHM Polska Miedz Spólka Akcyjna, Poland
- Metso Minerals Oy, Finland
- Politechnika Wrocławska (Wroclaw University of Science and Technology, WUST), Poland
Kierownikiem Projektu jest dr hab. inż. Radosław Zimroz, prof. uczelni. Więcej informacji o projekcie na stronie https://eitrawmaterials.eu/project/opmo/
Fotorelacja na https://www.facebook.com/wggg.pwr/