70 mln zł dofinansowania na realizację projektu GEO – 3EM

Data: 03.04.2017

Politechnika Wrocławska otrzymała 70 mln zł dofinansowania na realizację projektu GEO-3EM, nowego obiektu badawczego, który powstanie przy ul. Na Grobli. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 – Działanie 1.1 Wzmacnianie potencjału B+R i wdrożeniowego uczelni i jednostek naukowych.

Inwestycja obejmuje stworzenie infrastruktury B+R dla pięciu jednostek naukowych, stanowiących podstawowe jednostki organizacyjne Politechniki Wrocławskiej:
•Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego
•Wydziału Chemicznego
•Wydziału Elektroniki
Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
•Wydziału Mechanicznego.

Przygotowany przez naszą uczelnię projekt GEO – 3EM to trzy inwestycje połączone wspólna ideą - Energia, Ekologia, Edukacja. Jego celem jest utworzenie unikatowego na skalę europejską centrum badań i transferu technologii w aspekcie zrównoważonego wykorzystania surowców i energii pochodzących z różnych źródeł, zgodnie z priorytetem jakim jest ochrona środowiska.

Infrastruktura służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na obszarach strategicznych z punktu widzenia rozwoju regionu, takich jak: branża chemiczna i farmaceutyczna, mobilność przestrzenna, surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń oraz obróbka materiałów.

Badania ukierunkowane będą na zastosowanie techniczne i przemysłowe, a dotyczyć będą zwłaszcza obszaru szeroko rozumianych surowców, w kontekście pełnego łańcucha innowacyjności od wydobycia poprzez przeróbkę, wytwarzanie, eksploatację i recycling.