Dawne kopalnie „ożyją” w wersji cyfrowej. Powstanie aplikacja dla Geoparku Łuk Mużakowa – wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość.
Znajdujący się na liście UNESCO geopark Muskauer Faltenbogen/ Łuk Mużakowa przyciąga turystów wyjątkowym ukształtowaniem terenu, setkami pokopalnianych jezior i pozostałościami obiektów, które przypominają o górniczej historii tej części regionu. Właśnie zaczęły się prace nad aplikacją, która pomoże jeszcze bardziej zanurzyć się w przeszłość tego wyjątkowego miejsca. Pracują nad nią zespoły z Katedry Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiej i TU Bergakademie Freiberg.
Geopark rozciągający się na przestrzeni ponad 170 km kwadratowych leży na polsko-niemieckim pograniczu, zajmując tereny w powiecie żarskim oraz w części Brandenburgii i Saksonii. Obejmuje wyjątkową strukturę geologiczną – Łuk Mużakowa, czyli powstałą w czasie zlodowacenia morenę czołową, uważaną za jedyną widoczną z kosmosu. Ma kształt podkowy – długiej na 40 km i szerokiej na 3–5 km.
Jako jeden z trzech w Polsce, a zarazem jedyny położony na terenie Polski i Niemiec należy do Światowej Sieci Geoparków zrzeszającej geoparki narodowe o statusie Światowego Geoparku UNESCO.
Zapraszamy pełny artykuł