DISIRE

Data: 30.11.2016

disire-1.jpg  Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej realizuje projekt w ramach Horizon 2020
Faculty of Geoengineering, Mining and Geology of Wroclaw University of Technology carries out the project under Horizon 2020 programme

Zespół naukowców z Zakładu Systemów Maszynowych oraz Zakładu Ekonomiki Przemysłu i  Geoekonomii  Naszego Wydziału, realizuje projekt w ramach programu Horizon 2020 (The EU Framework Programme for Research and Innovation). Aktualnie jest to  najbardziej prestiżowy konkurs  na projekty naukowe realizowane w Unii Europejskiej!

A team of scientists from the Machinery Systems Division and Department of Economics of Industry and Geoeconomics from our faculty carries out the project under Horizon 2020 programme (The EU Framework Programme for Research and Innovation). Currently, it is the most prestigious contest for the research projects carried out in the European Union!

Konsorcjum naukowe, w którego skład wchodzą pracownicy Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,  rozpoczęło realizacje projektu badawczego "DISIRE – Integrated Process Control based on Distributed In-Situ Sensors into Raw Material and Energy Feedstock, zaplanowanego na lata 2015-2017 o łącznej wartości blisko 6 mln. €.
Pełny skład konsorcjum tworzy 15  partnerów ze Szwecji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Polski oraz Izraela.

Pierwsza oficjalna ulotka projektu DISIRE

Research consortium, which includes employees of the Department of Geoengineering, Mining and Geology, started realization of the research project "DISIRE – Integrated Process Control based on Distributed In-Situ Sensors into Raw Material and Energy  Feedstock”,, scheduled for the years in the period 2015-2017, with a total value of nearly 6 million €. Full consortium consists of 15 partners from Sweden, Spain, Italy, Germany, Polish and Israel. First official DISIRE leaflet