Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Jedyny taki kierunek - Urban Mining - zapisz się już dziś! Studia II stopnia po angielsku

Data: 17.12.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

URBAN MINING - NOWY łączony KIERUNEK, oferowany przez Wydział Chemii (W3) i Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) PWr

Zapisz się już dziś ! 

Na Politechnice Wrocławskiej powstał nowy kierunek na II stopniu studiów (magisterskie) – Urban Mining. Jest on realizowany na dwóch wydziałach: Chemicznym (W3) (oraz na naszym Wydziale) Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6).

Górnictwo miejskie (ang. Urban Mining) to odzyskiwanie cennych surowców z zużytych produktów (np. pojazdów, sprzętu elektronicznego), instalacji, budynków i różnych infrastruktur. Jest to termin określający recykling surowców wtórnych, który pozwala na dostrzeżenie cennych złóż wszędzie tam, gdzie ludzie pozostawili ślad swojej działalności. „Kopalnie” dla górnictwa miejskiego to wszystkie wytwory człowieka, które nie są już używane. Choć Urban Mining pojawił się w terminologii naukowej już w latach 80, to zjawisko opisujące jeden z najszybciej rozwijających się trendów światowych.

Górnictwo miejskie to interdyscyplinarny obszar badawczy, obejmujący różne metody pozyskiwania cennych substancji z odpadów antropogenicznych.

Urban Mining jest kierunkiem, który będzie przygotował specjalistów do pracy na rynku międzynarodowym. Wszystkie zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Przewidziano 30 miejsc dla kandydatów polskich i zagranicznych.

W programie zajęć są takie grupy przedmiotów jak techniki i technologie zagospodarowywania odpadów, inżynieria procesowa, ocena potencjału surowcowego, ale także ochrona środowiska, gospodarka obiegu zamkniętego, aspekty formalnoprawne i ekonomiczne czy kurs menedżerski.

um.png

Studenci odwiedzają zakłady i firmy zajmujące się recyklingiem w zakresie odzyskiwania metali i frakcji niemetalicznych z odpadów komunalnych, jak e-odpady, diody LED czy tworzywa sztuczne.

Nauka trwa cztery semestry, z czego ostatni w głównej mierze przeznaczony jest na pracę magisterską. – Polega ona na opracowaniu metody odzyskiwania konkretnego surowca, zaczynając od identyfikacji potencjału surowcowego, poprzez wybór procesu przetwórczego i projekt procesowy aż po studium wykonalności. Cały proces będzie musiał spełniać wytyczne gospodarki o obiegu zamkniętym, zeroodpadowej i niskoemisyjnej.

Absolwent kierunku Urban Maining znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach, biurach projektowych, firmach konsultingowych, zakładach zagospodarowania odpadów komunalnych, instytucjach badawczych, czy administracji państwowej i samorządowej odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami. Będzie też mógł założyć własną działalność świadczącą usługi w tym zakresie.

Opis wszystkich oferowanych kierunków przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W6) Politechniki Wrocławskiej znajduje się na stronie domowej https://wggg.pwr.edu.pl/ w zakładce KANDYDACI.

 urban_mining.jpg

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję