Jubileuszu 50-lecia Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej 1968-2018
W piątek 26 października 2018 r. w auli gmachu głównego PWr rozpoczęły się dwudniowe obchody 50-lecia Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. W trakcie dwudniowego wydarzenia ponad 500 uczestników wzięło udział w IX Zjeździe absolwentów, konferencji naukowej pt. "Aktualia i perspektywy górnictwa" oraz tradycyjnej biesiadzie górniczej i balu absolwentów.
Galę inaugurującą uroczystości rozpoczął dr Marek Sikora, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego, który powitał licznie zgromadzonych gości i uczestników zjazdu. – Organizacja naszego spotkania nie byłaby możliwa bez życzliwości władz uczelni i wydziału, a muszę dodać, że jest to rekordowy zjazd, bo chęć udziału w obchodach zgłosiło ponad 450 osób. To liczba która przerosła nasze oczekiwania – mówił dr Sikora.
W swoim wystąpieniu zachęcał także do dalszej integracji, zwłaszcza absolwentów najmłodszych roczników. – Jeżeli chcecie utrzymywać bliskie kontakty ze swoimi kolegami, spotykać się i wspólnie z nimi działać na rzecz naszej wspaniałej Alma Mater to dołączajcie do naszego stowarzyszenia – dodał.
Następnie gości licznie zebranych przywitała Pani Prof. dr hab. inż. Monika Hardygora Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Według prof. Moniki Hardygóry, jubileusz to okazja do wspomnień i przypomnienia historii oraz sukcesów wydziału. – Nasz wydział przez długi czas był tym najmniejszym na Politechnice Wrocławskiej, ale wyróżniał się przez swoją osobowość. Wnosił wielowiekową tradycję i koloryt stanu górniczego, z chórem, orkiestrą czy też wspaniałymi balami i Barbórką – tłumaczyła prof. Monika Hardygóra.
Wydział Górniczy powstał na PWr w 1968 r. z inicjatywy dolnośląskiego przemysłu, który potrzebował wykwalifikowanej kadry pracowniczej zdolnej pracować w przemyśle wydobywczym. Dotychczas ukończyło go ponad 5 tys. absolwentów, którzy znaleźli zatrudnienie na wysokich pozycjach w górnictwie, ale też we władzach samorządowych czy też krajowych.
– Wielu z nas jest teraz prezesami, dyrektorami czy tez właścicielami kopalń i firm zajmujących się wydobyciem, i to nie tylko w Polsce, ale też w takich krajach jak Chile Australia, RPA czy Niemcy – zaznaczyła prof. Hardygóra podkreślając, że w 2017 roku Fundacja Edukacyjna Perspektywy uznała kierunek Górnictwo i geologia za najlepszy w kraju.
Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, Rektor Politechniki Wrocławskiej, stwierdził, że szczelnie wypełniona aula to niezwykle miłe uczucie dla rektora uczelni. – Bardzo doceniam fakt, że tak licznie Państwo uczestniczycie w tym wyjątkowym święcie. Nie wyobrażam sobie nie tylko uczelni, lecz przede wszystkim całego regionu bez Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Dolny Śląsk opiera się na przemyśle górniczym, dlatego taki wydział jest tutaj niezbędny, a minione 50 lat pokazało, że warto kierować tutaj różnego rodzaju zlecenia – dodał rektor PWr.
Wyróżnienia i nagrody
W trakcie gali wyróżniającym się pracownikom wydziału zostały wręczone odznaczenia. Odznakę Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego otrzymało osiem osób:
- dr hab. inż. Joanna Bac-Bornowicz, prof. uczelni – złota odznaka
- dr inż. Anna Gogolewska – złota odznaka
- dr hab. inż. Jan Kudełko, prof. uczelni – złota odznaka
- dr inż. Justyna Górniak – Zimroz – srebrna odznaka
- dr hab. inż. Robert Król, prof. uczelni – srebrna odznaka
- dr inż. Wojciech Milczarek – srebrna odznaka
- dr inż. Katarzyna Pactwa – srebrna odznaka
- mgr Katarzyna Zagożdżon – srebrna odznaka.
Z rąk rektora prof. Cezarego Madryasa osiem osób odebrało Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej. Są to:
- dr hab. Jan Błachowski
- dr hab. inż. Jan Butra, prof. uczelni
- dr inż. Urszula Kaźmierczak
- dr Barbara Kiełczawa,
- dr hab. inż. Jan Kudełko, prof. uczelni
- dr hab. Maciej Madziarz
- dr hab. inż. Witold Pytel, prof. uczelni
- mgr inż. Janusz Zacharewicz.
Natomiast w gronie dwunastu osób odznaczonych odznaką Zasłużony dla Wydziału znaleźli się:
- prof. dr hab. inż Monika Hardygóra
- prof. dr hab. inż Anna Chrzanowska
- prof. dr hab. inż Adam Chrzanowski
- prof. dr hab. inż Wojciech Ciężkowski
- mgr Jerzy Cygan
- dr inż. Bogumił Dałkowski
- prof. dr hab. inż Jan Drzymała
- mgr Andrzej Dudek
- prof. dr hab. inż. Lech Gładysiewicz
- dr hab. inż. Andrzej Łuszczkiewicz, prof. uczelni
- dr Stanisław Ślusarczyk
- dr inż. Jacek Urbański.
Dodatkowo pięciu osobom zostały wręczone odznaki Wyróżnionego Absolwenta Politechniki Wrocławskiej. Otrzymali je:
- Wojciech Ożga (absolwent Wydziału Górniczego – 1972 r.)
- Witold Krochmal (absolwent Wydziału Górniczego – 1980 r.)
- Tomasz Witold Gutkowski (absolwent Wydziału Górniczego – 1981 r.)
- Andrzej Niechwiej (absolwent Wydziału Górniczego – 1985 r.)
- Leszek Sondaj (absolwent Wydziału Górniczego – 1997 r.).
Niespodziewanym i miłym elementem gali było uhonorowanie prof. Moniki Hardygóry odznaką Zasłużony dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, którą przyznał Wyższy Urząd Górniczy.
Po zakończeniu tej części święta rozpoczęła się konferencja naukowa „Aktualia i Perspektywy Górnictwa”, w której tradycyjnie prezentowane były osiągnięcia absolwentów wydziału. W tym roku zgłoszonych zostało trzynaście referatów, przygotowanych przez 28 autorów. Konferencja została podzielona na trzy sesje tematyczne.
W dalszej części obchodów odbyły się spotkania absolwentów poszczególnych roczników, spotkania uczestników z kadrą naukową wydziału, walne zgromadzenie Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego oraz tradycyjna Biesiada Górnicza i bal Absolwenta.
Najważniejsi są absolwenci
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii jest jedynym wydziałem Politechniki Wrocławskiej, który organizuje spotkania swoich absolwentów co pięć lat. Za każdym razem uczestniczy w nich bardzo duża grupa osób. Nie inaczej jest podczas świętowania 50. rocznicy powstania. W tym gronie najliczniej reprezentowani byli przedstawiciele roczników 1968-1978, ale nie mogło także zabraknąć tych, którzy jako pierwsi otrzymali dyplomy ukończenia wydziału.
Dr Wojciech Glapa jest jedną z osiemnastu osób, które w 1967 r. ukończyły naukę na Wydziale Górniczym. – Zawsze się wzruszam, gdy przypominam sobie ten dzień – opowiadał dr Wojciech Glapa. – Dokładnie go pamiętam, to był 11 listopada, każdy z nas otrzymał piękny dyplom, ze starannie wykaligrafowanymi napisami na czerpanym papierze.
Warto podkreślić, że dr Glapa studia rozpoczynał jeszcze na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego, gdzie 4 grudnia 1964 r. powstał Oddział Górnictwa Odkrywkowego, który dopiero w 1968 r. został przekształcony w Wydział Górniczy. W tegorocznych obchodach wzięło udział siedmiu absolwentów tego rocznika.
Z kolei w 1970 r. studia ukończył Jan Dobski. – Na roku było nas 70 osób, jednak do samego końca dotrwało nas znacznie mniej. Po zakończeniu nauki rozjechaliśmy się po kraju, do Konina, Lubina. Ja trafiłem na stypendium do Kielc, a potem otrzymałem propozycję podjęcia pracy w kopalniach na Górnym Śląsku. Następnie przez dziesięć lat byłem w Niemczech, ale na sam koniec kariery znów trafiłem do Wrocławia – opowiada Jan Dobski. – Z kolegami, dla których tu dziś przyjechałem, widuję się co kilkanaście lat na kolejnych zjazdach, natomiast część naszej grupy trzyma się ze sobą jeszcze bliżej i praktykuje spotkania co roku, w ramach tablicy piwnej.
W budynku Geocentrum można obejrzeć specjalną wystawę i prezentację multimedialną poświęconą historii i absolwentom Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.