Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

dr hab. inż. Joanna Bac-Bronowicz

 

 

SekoZ: nowoczesne geotechnologie w służbie zieleni miejskiej

Konsorcjum firm SHH i Atmoterm i Politechniki Wrocławskiej budują systemSekoZ. Rozwiązanie jest realizowane z myślą o miastach priorytetowo traktujących rozwój urbanistyczny tkanki miejskiej w ścisłej korelacji z ekologią. Projekt ruszył w październiku 2019 r. i kończy się w 2021 r.

 

Celem przedsięwzięcia jest opracowanie rozwiązania pn. „System ewaluacji usług ekosystemowych zieleni miejskiej” (SekoZ). W procesie jego budowy  wykorzystano technologię GIS 3D umożliwiająca automatyczne modelowanie obiektów przestrzeni miejskiej. Zastosowano wysokorozdzielcze modelowanie pól parametrów meteorologicznych oraz jakości powietrza. Rozwiązanie będzie również umożliwiało zautomatyzowanie inwentaryzacji ilościowej drzewostanów i innych struktur roślinnych w przestrzeni miejskiej w oparciu o technologię LiDAR oraz procedury analityczne w przestrzeni trójwymiarowej. Ułatwi także badanie wpływu zieleni miejskiej na jakość powietrza, temperaturę powietrza oraz retencję wód opadowych.

W zakresie zadań dotyczących prac rozwojowych zostanie przeprowadzona waloryzacja przestrzenna miasta w zależności od wartości wskaźników ilościowych usług ekosystemowych. W ramach projektu opracowany zostanie prototyp oprogramowania automatyzujący inwentaryzację zieleni miejskiej w zakresie ewaluacji usług ekosystemowych w trzech aspektach: poprawy jakości powietrza w mieście poprzez redukcję zanieczyszczeń oraz zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla w wyniku efektywnego planowania zieleni miejskiej, polepszenia warunków klimatycznych w mieście w zakresie obniżenia temperatury powietrza, a przez to ograniczenie zasięgu miejskiej wyspy ciepła w wyniku efektywnego planowania zieleni miejskiej, zwiększenia retencji wód opadowych w wyniku efektywnego planowania zieleni miejskiej.

SekoZ jest przeznaczony do wykorzystania przez jednostki samorządu terytorialnego w szczególności miasta, dla których planowanie zieleni miejskiej jest jednym z priorytetów rozwoju urbanistycznego. Z efektów działania rozwiązania skorzystają mieszkańcy, urbaniści, planiści oraz decydenci. System będzie miał formę aplikacji internetowej. Efektem jego wdrożenia oprócz wspierania planowania i prognozowania będzie również umożliwienie bieżącego monitoringu określającego efekty środowiskowe związane z istniejącą zielenią miejską.

Pierwsze prace badawczo-rozwojowe dotyczące SekoZ są prowadzone na obszarze Poznania dzięki danym udostępnionym przez Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Główne korzyści zapewniane przez system to:

  • automatyzacja procesu inwentaryzacji oraz planowania zieleni miejskiej,
  • przygotowywanie propozycji umożliwiających poprawę jakości powietrza,
  • poprawa warunków klimatycznych, zwiększenie retencji wód,
  • kształtowanie terenów zielonych w celu uzyskania efektów środowiskowych,
  • możliwość ilościowego wyrażenia i kwantyfikacji uzyskanych efektów.  

 

Pliki do pobrania

POIR.04.01.04-00-0023/18

[ .pdf 2.49 MB ]

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję